Cumhurbaşkanları ile Hükümetler arasındaki görüş ayrılıkları, sürtüşmeler ve hatta kavgalar yeni bir şey değil. Atatürk’ten Ahmet Necdet Sezer’e kadar bir çok Cumhurbaşkanının Hükümetlerle başlangıçta balayı niteliğinde olan ilişkilerinin zamanla bozulduğunu, aralarında ciddi sorunlar oluştuğunu görüyoruz.
Birkaç örnek verelim:
-Kurtuluş Savaşı’nda omuz omuza savaşmış iki büyük asker Atatürk ve İsmet İnönü, Cumhuriyet’in ilanında ve devrimlerin gerçekleşmesinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan olarak uyum içinde çalışmıştı. Ne var ki 1937’de İnönü Başbakanlıktan istifa etmek zorunda kaldı, Hükümet dağıldı. Çünkü çok hayati konularda Atatürk’le görüş ayrılığına düşmüştü. Örneğin Atatürk özel sektörün sanayileşmede daha fazla rol almasını istiyordu. İnönü ise devletçi bir ekonomik politikadan yanaydı. Yine Atatürk Hükümetin Hatay’ın yurda katılması konusundaki çabalarını yetersiz buluyordu.
-ANAP’ın kurucusu Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde, iktidardaki ANAP Hükümeti ve özellikle de Genel Başkan ve Başbakan Mesut Yılmaz’la bir türlü anlaşamayışı da hafızalarımızdaki yerini koruyor. O kadar ki, Yılmaz, Özal’ın gölgesinden kurtulup gerçek anlamda bir lider olabilmek için muhalefetle anlaşıp erken seçim kararı alınmasını sağlamıştı. Özal’ın Köşk yıllarında ANAP’ın izlediği siyaseti beğenmediği, hatta Cumhurbaşkanlığından istifa edip aktif siyasete yeniden dönmeye hazırlandığı da biliniyor. Ani ölümü bu planın gerçekleşmesine imkan vermedi.
-DYP lideri ve Başbakan iken 1993’te Cumhurbaşkanı seçilen Süleyman Demirel’in, kendisinin yerine DYP’nin başına geçen ve Başbakan olan Tansu Çiller’le pek çok konuda anlaşamadığı da bir gerçek. 1997’de Refahyol Hükümeti’nin Başbakanı Necmettin Erbakan görevinden istifa ettiğinde Demirel’in siyasi teamüllere göre Hükümeti kurma görevini Çiller’e vermesi gerekirken ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’a verdiğini de unutmamak gerekiyor.
-Ahmet Necdet Sezer’in kendisini aday gösterip Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlayan Başbakan Bülent Ecevit’e Anayasa kitapçığı fırlatmasını da yakın siyasi tarihin ilginç ama üzücü bir olayı olarak hatırlıyoruz. Bu olayın arkasında da Çankaya ile Hükümet arasındaki ciddi görüş ayrılıkları, yetki tartışmaları yatıyor.
Yani özetlemek gerekirse:
Erdoğan’ın ülke yönetiminde etkin biçimde rol oynamak istemesi sonunda Ak Parti Hükümeti’yle arasının açılmasına yol açtı. Eski dostluklar, dava arkadaşlıkları bu anlaşmazlığı önlemeye yetmez.
2.5 ay sonra genel seçimin yapılacak olması kavgayı belki askıya aldırır ama bitirmez. Tarih, böyle diyor.

FACEBOOK YORUMLARI