DARBE GIRISIMININ ARDINDAN HER GUN BINLERCE KISININ 'DEMOKRASI NOBETI' TUTMAK ICIN BULUSTUGU MEVLANA MEYDANI'NA KONULAN '15 TEMMUZ DEMOKRASI HATIRASI' PANOSU ILGI GORUYOR. MEVLANA MUZESI'NI ZIYARETE GELEN YA DA DEMOKRASI NOBETI TUTANLAR DEMOKRASI HATIRASIYLA FOTOGRAF CEKTIRIYOR. (FOTO: MEHMET KAYHAN YILDIZ/KONYA, DHA)

Mevlana Müzesi’ni ziyarete gelen ya da demokrasi nöbeti tutanlar demokrasi hatırası panosuyla fotoğraf çektiriyor.

Darbe girişiminin ardından Mevlana Meydanı’nda her gün Konya Büyükşehir Belediyesi ve Ak Parti İl Başkanlığı öncülüğünde diğer siyası parti ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle ‘Demokrasi Nöbeti’ tutuluyor. Binlerce kişinin akın ettiği meydandaki ’15 Temmuz Demokrasi Hatırası’ panosu ilgi görüyor. Üst bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı, imzası ve kalabalık bir halk kitlesinin fotoğrafının bulunduğu ‘Demokrasi Hatırası’nda Türk Bayrağı’nı pelerin olarak kullanan ve tankın namlusunu düğümleyip tutan halkı tasvir eden bir kişi yer alıyor. Mevlana Müzesi’ni ziyaret edenler ve ‘Demokrasi Nöbeti’ne katılan vatandaşlar ise ‘demokrasi Hatırası’nın önünde ve kafalarını insan vücudunun baş bölümüne açılan yuvarlağın içerisine sokarak hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Hollanda’dan tatil için memleketi Konya’ya gelen Elvan Korkmaz, halkın iradesi karşısında tank ve tüfeğin duramayacağını belirtti. Korkmaz, ”Dünyanın hiçbir yerinde seçilmiş, demokratik yolla gelen bir iktidarı kimse alaşağı edemez ve buna kimsenin gücü yetmez’’ dedi.

HERKES MİLLETİMİZİN GÜCÜNÜ GÖRSÜN

Kahramanmaraş’tan Mevlana Müzesi’ni ziyarete gelen Ömer Dizibüyük de şöyle konuştu: ”Maalesef yediği ekmeğe hıyanet edenler içimizde barınıyormuş. Darbe girişimi karşısında gereken cevabı halkımız ve biz hep birlikte verdik diye düşünüyorum. Vermeye de devam ediyoruz. Bu dünyaya da büyük bir ders oldu.”
BUNLAR ASKER ELBİSESİ
GİYMİŞ TERÖRİSTLER
Konya’ya bir akrabasını ziyarete gelen Hamza Erel ise şunları söyledi: ”İçimize sızan hainler Türkiye’yi yurt dışında kötü göstermek ve karalamak için her şeyi yapmışlar. Bu milletin ekmeği, parası ve vergisiyle geçinen asker elbisesi giymiş teröristler, milletine, vatandaşına bomba attı. Bu bomba ve mermiden tüm Türkiye’de olduğu gibi benim ailemden 2 şehit verdik. Ben düne kadar Ankara’da nöbet tutuyordum.