CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu Dolmabahçe’de yapılan görüşmeden çıkan “silah bırakma çağrısına” değinerek, “Kamuoyu bilmiyor, açıklamalar yarım ağızla yapılıyor, şifreli yapılıyor. Bu anlayışla ben barışın geleceğine inanmıyorum. AKP ile HDP arasında bir seçim işbirliği var. Tam bir aldatmaca, seçim yatırımı. İki tarafın da gizli kişisel ajandaları var” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu Dolmabahçe’de yapılan görüşmeden çıkan “silah bırakma çağrısına” değinerek, “Kamuoyu bilmiyor, açıklamalar yarım ağızla yapılıyor, şifreli yapılıyor. Bu anlayışla ben barışın geleceğine inanmıyorum. AKP ile HDP arasında bir seçim işbirliği var. Tam bir aldatmaca, seçim yatırımı. İki tarafın da gizli kişisel ajandaları var” dedi.
Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri, hafta sonu Dolmabahçe’de yapılan görüşmede çıkan “silah bırakma” çağrısına değinerek şöyle dedi:
“Sordular gazeteciler ne diyorsunuz diye, verdiğim cevap gayet açık, silahın olmadığı bir Türkiye hepimizin özlem duyduğu bir Türkiye’dir. Silah bırakılıyorsa ancak ondan sevinç duyarız. Buyursunlar silahlarını bıraksınlar. Bunu söyledim. Ama bu açıklamayı 10 maddeyle şekillendirdiler. İçinde özgürlük diyor, barış diyor, her şey diyor, soyut kelimeler. Bunlara karşı çıkacak halimiz yok. Özgürlük geldi de biz karşı mı çıktık, barış geldi de biz karşı mı çıktık, hayır. Peki bu şifreli metnin arkasında ne var? Onu bilen var mı, onu biz bilmiyoruz. Hürriyet iyi bir gazetecilik örneği yaptı, 10 maddenin şifrelerini yazdı.
Şimdi benim merak ettiğim nokta şu, hani özgül ağırlığı olan birisi vardı, soruyorlar ortak açıklama mı yapacaksınız, hayır diyor, hayır ortak açıklama yapmayacağız, tak ertesi gün de ortak açıklama yaptılar. Böylece bir grama inmiş özgür ağırlığı sıfırlanmış oldu.
Açıklamayı yaptılar, benim merak ettiğim bir soru var, bu açıklama konusunda bir mutabakat var mı? Eğer mutabakat varsa mutabakat konularının ayrıntıları nelerdir, biz bunu bilmek isteriz. Eğer bir mutabakat yoksa neden toplantıdan sonra HDP ile AKP birbirini suçlamaya başladı.
Nedir bu olay, kamuoyu bilmiyor, açıklamalar yarım ağızla yapılıyor, şifreli yapılıyor açıklamalar.
Efendim siz de buna destek verin, barışın karşısında olan kimse yok ki… Birisi ekmeğini yiyor da gidip elinden ekmeği mi aldık, hayır. Birisi silah sıkıyor da biz evet silah atmaya, kurşun atmaya, insan öldürmeye devam et mi dedik, hayır böyle bir şey yok.
Bu anlayışla ben barışın geleceğine inanmıyorum. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir süreç Türkiye’ye barış getirmez. Hemen arkasından açıklama yapıldı, barışın önündeki en büyük engel AKP’dir diye. AKP tarafından açıklama yapıldı, en büyük engel HDP’dir diye.
Açık ve net söyleyeyim AKP ile HDP arasında bir seçim işbirliği var ve bu işbirliğini götürmek istiyorlar.  Yaptıkları budur. Bir işbirliği.
Peki bu sorun nasıl çözülür. Bu sorunu  Türkiye’de çözecek olan tek parti CHP’dir.
Bu sorunu çözmek için adres Kandil veya bir başka yer değil, adres TBMM’dir. Sorunu burada çözeceksiniz dedik. Şimdi bizim dediğimizi ağır ağır seslendirmeye başladılar. Son yapılan açıklama hükümetin açıklaması mı, hayır. Abdullah Öcalan’ın açıklaması. Hükümet nerede, niye bir açıklama yapmıyor. Neden sen bir açıklama yapmıyorsun? Bu sorunun çözümü için baştan söyledik, bir adres TBMM olmak zorundadır. İki bu sorunu çözmek isteyenler dört şarta uymak zorundadır; bir samimi ve dürüst olacaksınız, samimi ve dürüst değiller, iki gizli kişisel bir ajandanız olmayacak, iki tarafın da gizli kişisel ajandaları var, üç millete izah edemeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz, öyle angajmanlar var ki anlaşılıyor ki açıklama yapmaktan korkuyorlar, dört CHP ve diğer muhalefete bilgi vereceksiniz. Söylediğimiz bunlar.

FACEBOOK YORUMLARI