Spor-Toto Süper Ligi’nin bu hafta oynanan maçlarında, ortak nokta taktiklerdi.
Takımlar sahaya 4-2-3-1 taktiği ile çıktılar. Bu taktikler ile oynanan maçlar bir ikisi hariç aynı şekildeydi. Ev sahibi takım bastıracak, misafir takım kaptığı toplarla hızlı hücum yapacaktı.
Bu haftanın bir özelliği de 4 derbi maçı olmasıydı. Karadeniz, Akdeniz ve İstanbul derbileri.

Gelelim maçlara. Cuma gecesi tek maç vardı. Bursaspor-Osmanlıspor.
Ev sahibi takım maç başlar başlamaz rakibinin sahasına yerleşti. Ankara takımı kapandı. Kazandığı toplarla hızlı çıktı. Bursa bastırdı, Osmanlıspor savunma arkasına atılan uzun toplarla gol aradı ve buldu. Hem de 4 tane.
Cumartesi günü ilk maç Kasımpaşa-Konyaspor arasında oynandı. Takımların taktiği yine aynıydı. Ancak maça Kasımpaşa hızlı başladı ve hemen iki farkı yakaladı. Gollerden sonra Kasımpaşa savunmaya geçti, Konya ilk yarı da ikinci yarı da bastırdı. Kasımpaşa ise hızlı ataklarla gol aradı. Konya bastırmasının semeresini alıp golü buldu ama maçı döndüremedi.
Günün ikinci karşılaşması Eskişehir ile Gaziantep arasındaydı. Takımlar sahaya aynı taktikle çıktılar. Eskişehir bastırdı Antep kapandı. Eskişehir bastırdı, Antep golü attı. İkinci yarı da aynıydı. Eskişehir bastırdı, Antep kaçırdı. Eskişehir kalecisi 4-5 gol önledi ama ikinci golü de şansız bir şekilde yedi.
Gelelim derbilere. Karadeniz debisinde Rize-Trabzon karşılaştı. Maça her iki takım da aynı taktikle oynadı. Bir farkla Trabzon bütün maç tek kale oynadı. Ama Rize Kalecisi İtandje’ yi geçemedi. Tam 14 kurtarış yaptı İtandje. Öyle ki hakemin uyduruk penaltısını, bile kurtardı. Rize ise kaptığı toplarla hızlı çıktı, iki pozisyon bulup gole çevirdi.
Hakem rezaletti. Verdiği ve vermediği kararlarıyla tepki aldı. Trabzon lehine 2 net elle oynamayı nasıl penaltı vermedi anlayamadım. Voleybol hakemi gibiydi. Maç ikinci yarıda aynı şekilde oynandı ve Rize bir gol daha bulup skoru ilan etti.
Akdeniz derbisinde Antalya ile Mersin karşılaştı. Harika bir maç oldu. İki takımda sahaya aynı taktikle çıktı. Antalya bastırdı, Mersin kapandı ve kaptığı toplarla hızla çıkıp golü penaltıdan buldu. Kaleci Fornezzi Antalya’yı 10 kişi bıraktı. İkinci yarıya Antalya hızlı girdi ama golü yine Mersin buldu. Buna rağmen, bastırmaya devam eden Antalya önce farkı bire indirdi. Beraberliği golcüsü Eto’o ile buldu. Antalya bastırmaya devam etti ve galibiyeti duran toptan buldu.
Cumartesi gününün bir önemli olayı da Avrupa Şampiyonasında gruplar belli oldu. Milli Takımımız İspanya, Hırvatistan ve Çekoslovakya ile aynı grupta yer aldı. Grubumuzdan çıkmak zor ama imkansız değil. Hayırlara vesile olsun.
Pazar gününün ilk maçı Kayseri ile Akhisar arasında oynandı. Takımlar sahaya aynı taktik ile çıktı. Son haftaların başarılı iki takımın karşılaşmasında gülen taraf ev sahibiydi. Hakem bir gün önceki hakemi kıskanmış olacak ki rezalet bir maç yönetti. Penaltılar komedi gibiydi.
Diğer maç ligin dibini ilgilendiriyordu. Gençlerbirliği-Sivas maçı altı puanlıktı. Takımlar aynı taktikle oynadılar. Durgun maçta kazanan Sivas, Ankara takımını dibe doğru itti. Şifo Mehmet maçtan sonra Cavcav ile konuşup takımdan ayrıldı.
Pazar gününün son karşılaşması bir derbiydi. Fenerbahçe-Başakşehir maçında futbolu mumla aradık. Takımlar sahaya diğer maçlarda olduğu gibi yine aynı taktik ile çıktılar. Fenerbahçe önde bastı baskı kurdu. Başakşehir ise kapanıp, ikinci bölgede kaptığı toplarla hızla çıkmak istedi, ama Fenerbahçe izin vermedi.
İlk yarıda Fenerbahçe üç pozisyon buldu, ama faydalanamadı. Başakşehir ise rakibinin ceza alanına bile giremedi. Maç orta sahada oynanınca faul sayısı çok arttı. Cüneyt Çakır 40’dan fazla faul çaldı. Basketbol maçlarında bile bu kadar faul çalmaz hakemler.
İkinci yarı da aynı tas aynı hamamdı. Bu sefer Fenerbahçe’nin üç tehlikeli atağına Başakşehir iki atakla cevap verdi. Fenerbahçe’nin yaratıcı futbolcu sayısı rakibine göre fazlaydı. Nitekim Nani, klasik gollerinden birini atarak takımını galibiyete taşıdı.