Türkiye gündemi iftar yemeklerinde ya da muhtar toplantılarında belirleniyor. Türkiye gündemi hiçbir gün sessiz sakin geçmiyor ki. Ya bir canlı bombanın yarattığı facia, ya şehit haberleri ve cenazeleri, ya da işte en son Taksim’e cami yaptıracağım iddiası.

Taksim’e cami tartışmasının tekrar gündeme getirilmesinin arkasında sanıyorum bir başka hinlikte olabilir. Herkes yakın bir gelecekte seçimden bahsediyor.
Referandum olabilir, Başkan seçimi olabilir, Erken Genel Seçim olabilir.
Tekrar dini duygularla oynayıp, Osmanlı-Cumhuriyet’çi kanadını karşı karşıya getirip buradan bir oy potansiyeline ulaşmak olamaz mı?
Güzel bir malzeme. Mitinglerde bu güzel iş yapar. Hem de Anadolu’da. Camii dediğin zaman, bir de ona güzel ekler yaptığın zaman işte sana Anayasa’yı değiştirecek oy, işte sana Başkanlık hayalinin gerçekleşeceği tablo.
Ben bu açıklamayı ilk duyduğumda içimden böyle geçti. Haber medyada, ’’Taksim Gezi Parkı’na O Tarihi Eseri İnşa Edeceğiz’’başlığı ile boşu boşuna yer almadı.
Artık Gezi Parkı birileri için seçimlerde zafer kazanma umudu oldu. Bugün de olan bunlardır.

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANI İKEN NİYE YAPMADIN
Bu kadar ecdadına sahip olan birinin uzun yıllar İstanbul’a çeki düzen verirken, Taksim’e camii yaptırma konusunda niye kayıtsız kalmıştır?
Bu açıklama ile bir anda İstanbul’un tek yeşil alanı olarak gösterilen bu yer için yine karşı açıklamalar birbirini izledi. Taksim’e camii yaptırmak isteyen zihniyette savunma olarak hemen en fazla ağacı biz diktik diye savunmaya girdi. En son İstanbul’a geldiğimde uçak İstanbul üzerinde iken ’’Yeşilin, Y’sinden bir renk göremedim. Betonlaşmış bir İstanbul ile karşı karşıya kaldım.

Camii yerine “YEMYEŞİL BİR İSTANBUL” açıklaması inanın o beklenen oyu getirir. O da hayaline ulaşırdı.

TÜRKİYE’Yİ YİNE AYRIŞTIRACAK
Daha Gezi Parkı olayları tazeliğini korurken, böyle bir hassas konuda tekrar tartışma başlatması ne kadar doğru anlamakta zorluk çekiyorum. Türkiye’de hep bir camii tartışması vardır. Bu tartışmada hep siyasetçiler tarafından gündeme getirilir. Yani siyasi rant için.
Yoksa yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede kimse camii yapılmasına özünde karşı çıkmaz. Ancak, bu camii stratejik ve siyasi bir mesaj ya da simge veya bir yerlere mesaj verecek nitelikte ise işe gerilimi de beraberinde getiriyor.

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER ANITI YAP
İstanbul ve Türkiye Osmanlı’nın son döneminde düşmanlar tarafından işgal altında iken Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’un tekrar fethinden önce o söylediği meşhur sözü ’’Geldikleri gibi giderler’’sözünü hatırlatacak bir sembolü de “bugün yaşadığımız özgürlüğümüzün işareti olarak oraya dikelim” denmiyor.
Hep Osmanlı ecdadı yadigârı olarak sayılıyordu da Cumhuriyet’i ve Türkiye’yi bize altın tabakta sunanlar niye unutulur hale geldik?
Aslında bugün var isek o koltuklarda oturuyor isek ilk önce o insanlara vefa borcumuzu ödemeliyiz.
Bunlar da aslında oy getirir. Hep Osmanlı tarihi, irdeleniyor. Yakın tarih Cumhuriyet es geçiliyor. Onun için Türkiye bu Osmanlı- Cumhuriyet ayırımından çıkmadığı sürece bu ayrıştırmalarla yoluna devam edecek ve hep kaynayacak maalesef.
Siyasetçiler, Türkiye’yi ancak böyle yönetebiliyor.