Spor Toto Süper Lig’de, 2016-2017 sezonunun son haftasında konuk ettiği Kasımpaşa’yı Vedat Muriqi’nin golüyle 1-0 mağlup eden Gençlerbirliği’nde teknik direktör Ümit Özat, maçla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Güzel bir bitiriş oldu, oyuncularımı gösterdikleri istekli ve mücadeleci oyunlarından dolayı kutluyorum.

Sezon boyu emeği geçen tüm çalışanlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Başarılı bir sezon geçirdik diyebilirim. Ligi iyi bir derece kapattık. bir insan daha ne isteyebilir bu şartlarda. Önümüzdeki yeni sezona, iyi bir sonucu kilo vermiş olarak daha fit, daha dinç bir şekilde girmiş olmayı arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

Özat, yeni sezonla ilgili projeleri hakkında da bilgi vererek, “Hemen her sezon 3 büyükler ilk sıraları parsellemiş oluyor. Bu takımların maddi olarak da bütçelerine bakıldığında, bizlerden çok daha önde olduklarını görüyoruz.

Biz 5’le 8 arasında arasında yer almaya çalışacağız ama önümüzdeki sezon, bu kulübün tarihinde en zor ve sıkıntılı dönemi olacağını söyleyebilirim. Çünkü bir ‘çınar’dan devir aldığımız kulübe, yeni bir statla yeni sezona başlamak ve bu olağan dezavantajı mümkün olduğunca en az seviyede yaşatmak zorundayız.

Takımın iskeletini korursak yine başarılı sonuçları yakalayabiliriz. Bu başarının en önemli anahtarı da istikrarın sağlanmasıdır. Mesela Bursaspor şampiyon oldu ama arkası gelmedi. Bugünkü durumu ortada. Bir takımımız da UEFA Kupası’nı aldı, onun da devamı yok.

Bir sene 2’inci, 3’üncü olup ertesi yıl küme düşmemeye oynayacaksan, her yıl ilk 8 ya da ilk 10 içerisinde olmayı tercih ederim. Burada bir şeyler aranıyor, ne arandığını az çok tahmin edebiliyorum. Herkes istiyor ki, yüksek fiyatlarla transfer yapılsın.

Ama bizim böyle bir maddi gücümüz yok. Çünkü arkamızda bize destek çıkacak güçlü kitleler mevcut değil. Bu nedenle, bu takım diğerleri gibi bir sorun yaşarsa bir daha toparlanamaz” ifadelerini kullandı. Öte yandan bu maçın, yapımı yılan hikayesine dönen ve bu yıl içerisinde yıkılacağı söylenen 19 Mayıs Stadı’nda oynanan son karşılaşma olduğu iddia edildi.