Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angele Merkel’e öyle bir sürpriz yaptık ki, sen AK-Saray’a gelmezsen, ben de seni yine bir Osmanlı Sarayı sayılan İstanbul Yıldız Saray’ında kabul ederim ve benim kim olduğumu görürsün dedi ve kendisine göre Kasımpaşalılık çalımını atarak golünü attı. Taht görünümlü koltuklar ile karşılanan Merkel’e mesaj verilmek istenir gibiydi.
Merkel’in Türkiye ziyareti öncesinde, İngiliz Gazetesi Financial Times’in ortaya attığı iddialar arasında Merkel’in Ankara’ya gidip” AK-SARAY” önünde Erdoğan ile poz vermek istemediği için İstanbul’daki buluşmayı tercih ettiğine yönündeydi. Bu iddialar sonucunda Merkel ile Erdoğan’ın Yıldız Sarayı buluşması gerçekleşti.Bu görüşmeye de damgasını iki liderin bir araya geldikleri ve medyaya poz verdikleri şatafatlı koltuklar vurdu. Erdoğan, Merkel’e, AK-SARAY gelmezsen, ben de seni yine bir başka Osmanlı Sarayı Yıldız Saray’ında kabul ederim dedi. Ve dediğim dedik dedi. Erdoğan, Merkel’i dünya medyasının da önünde, özendiğı saray şatafatı ile karşıladı ve AK-SARAY’a gelmemesinin acısını mı çıkardı?
Bu koltuklardan niye rahatsız olduk?
Bu fotoğrafı gördükten sonra Avrupa’da yaşayan bir Türk vatandaşı olarak bu koltukların görüntüsü beni rahatsız etti. Oysa birilerine göre muhteşem duran bu koltukların beni rahatsız etmemesi gerekirdi. Yıllardır Avrupa’yı kendisine örnek alan şimdiye kadar Türkiye’ye gelen dünya liderlerini böyle ihtişamlı koltuklarla kabul etmekten itina eden Türkiye’nin, bu padişahlık özentisi rahatsız etti.
Avrupa Gazeteleri sürekli olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında bir diktatör, ya da Osmanlı Padişahlarına özenen bir lider olarak sunuyor da ondan. Tüm dünyanın gözünün önünde yaşanan bu buluşma anındaki saray ya da diktatörlüğü simgeleyen bu koltuk figürü Cumhuriyet çocuğu olarak beni ve milyonlarca insanı üzmüştür. Sosyal medya baktığımda da çok kişi bu fotoğrafı, batılı liderlerin karşılama törenlerinde kullanılan görüntülerle birleştirerek paylaştığını ve rahatsızlık duyduğunu gördüm.
Batı bir ülke değiliz imajı var
Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 yılından bu yana batıyı örnek alan Türkiye’nin, Avrupa’nın lideri konumundaki, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i bu koltuklarla keşke karşılamasaydı. Çünkü böyle koltuklar, daha çok diktatörlükle yönetilen ülkelerin liderlerinin motifini taşıyor. İnanın Türkiye bu kare ile batıdan çok uzak olduğunu ortaya koydu.
Zaten batı medyası sürekli olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında diktatör iddiasında bulunurken, böyle önemli bir karşılamada, bu tip koltukların kullanılması neyin mesajı olarak düşündürücüydü. Sonra İngiliz Gazetesi Financial Times’in iddiaları aklıma gelince ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dayatmalara karşı tutumunu bildiğim için böyle bir diktatör koltuğu ile karşılamasını bir misilleme olarak algıladım.
Erdoğan bu taht fotoğrafları ile “Saraylıyız” mesajı verdi açıkça.