Ardı ardına gelen şehit haberleri ciddi bir toplumsal travma yarattı, binlerce kişi sokağa dökülüp eylem yaptı.
Manavgat’ta Türk bayrağı asmayan iş yerlerine saldırıldı. Güneydoğu’dan büyük kentlere gelen otobüsler sanki içindekiler teröristmiş gibi taşlandı. Hürriyet gazetesi 24 saat içinde iki ayrı saldırıya hedef oldu. İktidar yanlısı bir yazar, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a, “Seni sinek gibi ezeriz. Merhamet ettik de hâlâ hayatta kalabiliyorsun” dedi. HDP’nin genel merkezi tahrip edilirken il ve ilçe merkezlerinin camları çerçeveleri indirildi. Beypazarı’nda üst düzey bir yönetici 9 kişinin yaralandığı eylemle ilgili olarak, “Halk duygusal tepkisini ortaya koydu” diye konuştu. Güneydoğu’dan çeşitli illere çalışmaya gelen mevsimlik işçilerden bazıları linç edilmek istendi.
++
İtidalli olmanın, soğukkanlı davranmanın çok zor olduğu günlerden geçiyoruz. Ama bunu başarmaya mecburuz. PKK’nın ve onun arkasındaki güçlerin isteği Türklerle Kürtleri yurt genelinde karşı karşıya getirip bir iç savaş çıkarmaktır. Bu oyuna gelmemeliyiz.
++
Böyle günlerde siyasetçilerin, sivil toplum örgütü temsilcilerinin, kanaat önderlerinin, akademisyenlerin ve gazetecilerin son derece dikkatli olması, toplumu geren açıklama ve yazılardan özenle kaçınması gerekir.
Son olaylar karşısındaki tutumları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kutluyoruz. Kendi örgütlerine gönderdikleri mesajlarla provokasyonlara karşı uyarıda bulundular, terörü lanetleme adıyla düzenlenecek eylemlere katılmama çağrısı yaptılar. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ılımlı bir dil kullanması da doğrudur ve anlamlıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise hiç olmazsa bir süreliğine suçlayıcı üsluptan vazgeçmesi, polemik yapmaması herhalde çok yerinde olur.
++
Sosyal medya için ayrı bir parantez açmak istiyorum.
Birkaç gündür sosyal medyanın çeşitli mecralarında okuduğum mesajlardaki nefret söylemi, tahrik yüklü ifadeler kanımı dondurdu, “Bu kadar da olmaz. Demokratik hak ve özgürlükler böyle istismar edilemez” dememe yol açtı.
Sosyal medyanın kin ve nefret kusan, toplumu sokaklara çıkıp yakıp yıkmaya davet eden mesajlarına karşı Devlet dikkatli olmalı, bu mesajları yazanlar hakkında adli takibata geçmelidir.
++
Zor bir süreçten geçiyoruz.
Dileğim bu sürecin bir an önce barışla noktalanmasıdır.