İran ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yapılması öngörülen petrol ve gaz anlaşmasının “Başika’ya konuşlanan takviye Türk birliği nedeniyle” imzalanamadığı öne sürüldü.

İran’ın Erbil nezdindeki Temsilcisi Nazım Debağ, anlaşmanın “Musul’un Başika bölgesine konuşlanan takviye Türk birliği nedeniyle ertelendiğini” söyledi.
Bu gelişmeyi “Başika’dan dönen anlaşma!” başlıklı haberinde duyuran Rudaw’a konuşan Nazım Debağ, Türk askerinin Başika bölgesine nakli ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin Ankara gezisinden sonra, Tahran’dan bir heyetin konuyla ilgili görüşmek üzere Erbil’e geldiğini belirtti.
İran heyetinin Kürt siyasi partilerinin yanısıra İKBY Başkanı Mesut Barzani’yi ziyaret ettiğini belirten Nazım Debağ, “Heyet Kürdistan Demokrat Partisi yetkililerinden konuya ilişkin açıklama talep etti” şeklinde konuştu.
İKBY Başkanı Barzani’nin Ankara ziyaretini olumlu karşıladıklarını ve Tahran’da ağırlanması için de hazırlık yapıldığını ifade eden Debağ, Tahran ile Erbil arasında petrol ve doğalgaz konusunda anlaşma yapılacağına dair iddalar üzerine, “Tahran- Erbil arasında anlaşma yapılmadı. Sadece konuyla ilgili bazı toplantılar yapıldı. Ancak Türk askerinin Başika bölgesine yerleşmesi görüşmeleri erteletti” dedi.