CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, ” (Rıza Zarrab’ın tutuklanması) Bu konu aslında ülkemizi ilgilendiren bir konu değil. Kara paranın babaları orada duruyor, Pensilvanya’da duruyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama’yla ikili görüşme yapacaklarını fakat bu görüşmenin süresinin görüşmenin gündemine ve toplantının akışına bağlı bir konu olacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington ziyareti öncesinde havaalanında açıklamalarda bulundu. Zirvede birçok liderle görüşme yapacağını ifade eden Erdoğan, “Sayın Obama’yla da bu şekilde bir görüşmeyi arkadaşlar planladılar. Obama’nın ikili görüşme için davetine icabetle değil, zirveye davetle gittiğimiz bir toplantıdır. Takdir edersiniz ki 50’yi aşkın lider olacak, onların ciddi bir kısmıyla kendisinin ikili görüşmesi olacaktır. Biz de bu şekilde kendisiyle orada ikili bir görüşmeyi yapacağız ama bu görüşme ne kadar sürer, o görüşmenin gündemiyle toplantının akışıyla alakalı bir konu olacaktır” dedi.
Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Washington’a gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinde kendisine bakanların milletvekillerinin, bürokratların ve iş adamlarının refakat ettiğini söyledi. Erdoğan, Washington’da 53 ülke ve 4 uluslararası teşkilatın bir araya geleceği dördüncü zirvede, artan nükleer tehditle mücadele, nükleer kaçakçılığa karşı alınabilecek ilave tedbirlerin üzerinde durulacağını ve uluslararası işbirliğinin arttırılmasının müzakere edileceğini açıkladı.

“DAHA FAZLA BEDEL ÖDEMEYE TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

Türkiye’nin başta terörizme karşı mücadele olmak üzere her alanda samimi ve kapsayıcı bir uluslararası işbirliğinin savunucu olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bu zirvede de Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel ve Lahor’da gerçekleştirilen terör eylemleri karşısında artık terörle mücadelede samimi işbirliği yapılması gerektiğini vurgulayacağız. Bu konuda adım atmakta geç kaldığımız her gün ülkelerimize yönelik terör belasının daha da büyümesi demektir. Türkiye olarak işbirliği eksikliğinden kaynaklanan nedenler dolayısıyla daha fazla bedel ödemeye tahammülümüz kalmadı” diye konuştu.
Bunun yanında yeni nükleer güç santrali projelerinin Türkiye’nin yüksek nükleer emniyet ve güvenlik standartlarına ulaşmasını gerekli kıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanma konusunda güçlü bir iradeye sahip olmuştur. Nükleer enerji projelerimiz ile bu kapsamdaki emniyet tedbirlerimiz nükleer güvelik zirvelerinin hedefleriyle tam bir uyum içindedir” dedi.
Washington Zirvesi’nin önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Erdoğan, zirve vesilesiyle muhtelif üst düzey görüşmeler yapacaklarını, ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler yapılacağı gibi iş dünyasıyla, akademik çevrelerle, basın ve kanaat önderleriyle, son dönemde yaşanan önemli gelişmeleri değerlendireceklerini söyledi.
2013 yılında temeli atılmış olan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin resmi açılışını 3 Nisan’da gerçekleştireceklerini söyleyen Erdoğan,  “Bu merkez yükselen İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığına da en anlamlı cevap olacaktır” dedi.

“BAŞİKA’DA ÜSTEĞMENİN ŞEHİT EDİLMESİNE EN AĞIR ŞEKİLDE CEVAP VERİLDİ”

Başika Kampında bir üsteğmenin şehit düşmesinin ardından ne tür tedbirler alınacağı sorusuna Erdoğan, şöyle yanıt verdi:
Olayın ardından fırtına obüslerimiz onlara en ağır şekilde cevabı vermiş ve bedelini ödetmiştir. Koalisyon güçleri havadan verilen hedefleri vurmuşlardır. Ardından bizim hava kuvvetlerimiz aynı şekilde DAİŞ noktalarını ciddi manada vurmuş, darmadağın etmiştir diyebiliriz. Oradaki teknolojik, silah, mühimmat gücümüz bu iş için yeterlidir. Gerektiğinde hava kuvvetlerimiz koalisyon güçleriyle koordineli olarak bu tür çalışmaları rahatlıkla yürütebilecek konumdadır.