Taha Akgül dünyanın en iyi güreşçisi seçildi

194

Dünya Güreş Birliği (UWW) 2016 yılı sıkletlerinin en iyi 20 güreşçisini belirledi. Toplam 24 sıklette yaptığı seçmelerde Türkiye’den 18 güreşçimiz listeye girdi.

Olimpiyat şampiyonumuz Taha Akgül, serbest stil 125 kiloda dünyanın en iyisi seçilirken Grekoromen 130 kiloda Rıza Kayaalp ile 80 kiloda Aslan Atem ikinci ve yine serbest stil 86 kiloda Selim Yaşar ikinci sırada yer aldı.

Olimpiyat üçüncülerimiz Soner Demirtaş ve Cenk İldem ise sıkletlerinde dünyanın en iyi dördüncü güreşçileri oldu.

Dünya Güreş Birliği her yıl bayanlar, serbest ve grekoromen kategorilerindeki 24 sıklette dünyanın en iyi 20 güreşçisini seçiyor.

En çok güreşçisi seçilen ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. Toplam 30 sıklette yapılan seçmelerde 18 güreşçimiz listeye girerken 8 sıklette listeye girebilen güreşçimiz olmadı.

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu Taha Akgül, serbest stil 125 kiloda dünyanın en iyi güreşçisi seçildi.

86 kiloda olimpiyat ikincisi Selim Yaşar ikinci sıradan listeye gererken, olimpiyat üçüncüsü Soner Demirtaş dördüncü, 70 kiloda Yakup Gör 14, 65 kiloda Avrupa ikincisi Mustafa Kaya da 18. oldu.

Grekoromen stilde ise, 130 kiloda Rıza Kayaalp 2015 yılı dünya şampiyonasında Kübalı Mijan Lopez’i yenmesiyle dünyanın en iyi güreşçisi seçilirken, 2016 yılında olimpiyat şampiyonu olan Lopez’in gerisinde kalarak dünyanın en iyi güreşçisi sıralamasında ikinci sırada yer aldı. 98 kiloda olimpiyat üçüncüsü Cenk İldem de dördüncülükte kaldı.