Türkiye Taekwondo Pumse Milli Takımı, 13. Avrupa Taekwondo Poomse Şampiyonası’nda 18 , 5 gümüş ve 7 bronz madalya kazanarak takım halinde Avrupa Şampiyonu oldu.

Avrupa Taekwondo Birliği (ETU) tarafından Yunanistan’ın Rodos Adası’nda 07-08 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 13. Avrupa Taekwondo Poomse Şampiyonası’na 28 ülkeden 755 sporcu katıldı.

Türkiye’yi şampiyonada 31’i bayan 30’u erkek olmak üzere 61 sporcu temsil ederken, Ay-yıldızlı sporcular, 18’i altın, 5’i gümüş ve 7’si bronz olmak üzere toplamda kazandığı 30 madalyayla takım halinde Avrupa Şampiyonu olmayı başardı.

Türkiye Taekwondo Poomse Milli Takımı, 2015 yılında Sırbistan’da düzenlenen 12. Avrupa Taekwondo Poomse Şampiyonası’nda da takım halinde kürsünün zirvesine çıkmayı başarmıştı.

BAŞKAN ŞAHİN: “BİR DÜNYA MARKASIYIZ”

Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, takım halinde Avrupa şampiyonu olan milli takım kafilesini kutladı. Başkan Şahin, “Milli sporcularımız poomse branşında bir kez daha tarih yazmayı başardı. Başarı kelimesi ile federasyonumuz birbirinden ayrılmaz iki kelime haline geldi.

Rodos’ta kürsünün zirvesine çıkan takım buraya son Avrupa şampiyonu ve Dünya ikincisi apoletiyle gelmişti. Burada başarımızı tekrarlarken madalya sayımızı arttırmayı başardık. Taekwondo’da bir Dünya markasıyız. Biz, artık başarılarımızı bir kademe nasıl ileri götüreceğimizin çalışmalarını yapıyoruz.

Türk taekwondosu her kademede ülkesini en iyi şekilde temsil etmek için çalışmaktadır. Bundan sonra da elde edeceğimiz başarılarla ülkemizi gururlandırmaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen herkesi kutluyor, bizlere her türlü imkanın verilmesine ön ayak olan Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a ve tüm bakanlık yetkililerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.