Karaman’da bir vakıf yurdunda onlarca çocuğa tacizde bulunulduğu haberlerinin şokunu henüz atlatamamışken yeni taciz olaylarıyla sarsıldık.

Sadece dün gazetelere yansıyan üç ayrı taciz haberi vardı:
-Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde evli ve 2 çocuk babası 32 yaşındaki imam 14 yaşındaki çocuğa cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.
-Antalya’da 14 yaşındaki bir çocuğun akrabası tarafından sürekli cinsel tacize uğradığı belirlendi.
-Karaman İrfan Atasever Anadolu Lisesi’nin 48 yaşındaki Müdür Yardımcısı’nın okuldaki bir öğrenciyi taciz ettiği ortaya çıktı.
++
Bu olayların münferit olduğunu düşünmek bizi yanılgıya götürür, çözüm bulmamızı güçleştirir.
Taciz olaylarını önlemenin en gerçekçi ve etkili yolu çocuklara küçük yaşlarından itibaren cinsel eğitim vermektir.
Uzmanlar da ısrarla bu görüşü seslendiriyor.
Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan şöyle diyor örneğin:
-Çocukların cinsel konularda yönelttiği sorulara yaşlarına uygun şekilde doğru cevaplar verilmeli, onlara mahrem alanları öğretilmelidir.
-Cinsel eğitimle cinsel özgürlüğün ve rastgele cinselliğin kesinlikle birbirinden ayrı tutulması gerekiyor.
– Her hangi bir konuda çocuğa doğru şekilde eğitim verilmezse çocuk o konu hakkında kulaktan dolma, yalan yanlış bilgiler edinebilir. Bunun daha büyük sakıncaları vardır.
-Çocuk kendisinden sadece birkaç yaş büyük bir çocukla cinsellik içeren bir oyun oynayabilir, oyun sırasında ne yaptığının farkında olmadan hoşlanma duygusu hissedebilir, sonrasında oyun cinsel tacize kadar varabilir. Bu yüzden çocuğa bulunduğu yaşa uygun şekilde belli bir cinsel eğitim verilmeli.
-Eğer cinsellik çocuk için hep tabu olarak kalmaya devam ederse ileriki yıllardı başka sorunlar da yaşanabilir; örneğin söz konusu olan bir kız çocuğuysa vajinusmus hastalığına yakalanabilir ve evliliğinde sorunlar çıkabilir.
-Okul öncesi çocuğa öğretilecek cinsellikle ilgili kavramlarla, okul dönemindeki ya da ergenlik dönemindeki çocuğa öğretilecek kavramlar farklıdır.”
++
Cinsel eğitimin sadece ailede değil okulda da konunun uzmanları tarafından verilmesi gerekir.
Ayrıca, taciz suçlarında cezaların artırılması, tecavüzcülerin hadımlaştırılması gibi önlemler de tacizlerin azalmasına yarayabilir.