“Tabiatın Kalbi Bolu” bu yıl 20’incisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT-2016’da şifalı ürünleri ile öne çıktı. Köroğlu Dağları’nda yetişen, acı elma, alıç, kekik, çam kozalağı, kantaron otu, çörek otu gibi birçok doğal bitki Bolu standında sergilendi.

Bolu Belediyesi tarafından verilen bilgiye göre, Fuar’daki Bolu standında ayrıca Bolu dağlarında yetişen grip, soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bronşit, astım, kanser gibi birçok hastalığın iyileşmesine yardımcı olan doğal bitkiler ve onlardan yapılan ürünler de yer aldı. Bolu’da tüm bu doğal ve şifalı bitkilerin özüne uygun olarak reçeli ve sirkesi de yapılıyor. Şifalı bitkilerin sergilendiği EMITT’teki Bolu standı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.
Fuardaki ziyaretçilere Bolu’ya özgü bitki ve ürünle ilgili detaylı bilgiyi ise 5 yıl kansere karşı verdiği mücadeleden başarı ile çıkan, Nihal Karagöz verdi. Nihal Karagöz’ün verdiği bilgilere göre, Bolu’da yetişen bu ürünlerden kantaron otu ve çörek otu bağışıklık sistemini güçlendirirken, acı elma şeker hastalığına, alıç ise kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor. Tabiatın Kalbi Bolu’nun doğal ve kültürel zenginliklerinin sergilendiği Fuar ayrıca Bolulu aşçıların şovu ile renkli görüntülere de sahne oldu.
Bolu’nun tanıtımı için EMITT’de önem verdiklerini belirten Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Bolumuz sahip olduğu büyük turizm potansiyeli ile tüm ülkelere, tüm yaş gruplarına ve spor dallarına hitap edecek bir özelliğe sahip. Hedefimiz, Bolu’yu bir cazibe merkezi haline getirmek, ulusal ve uluslararası turizm markası yapmak, bir dünya şehri yapmak. Türkiye’de ve dünyada “doğa, kongre, spor ve sağlık turizmi” dendiğinde ilk akla gelen kentlerden biri olmak istiyoruz” dedi.
“TURİZM YATIRIMCILARI İÇİN CAZİBE MERKEZİ’’
Bolu 10 Ağustos tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edildi. Muhteşem doğası, zengin turizm alternatifleriyle dört mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı Bolu’da bu kararla yeni bir sürece girildi. Bolu turizm yatırımcıları için de bir cazibe merkezi haline geldi. Bu kararın Bolu için yeni bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bolu, sağlanan teşviklerle birlikte turizm şehri olarak hızla gelişecek ve bu da halkımıza katma değer olarak geri dönecek. Bolu Belediyesi olarak, yerli ve yabancı tüm yatırımcılara her türlü desteği sağlamaya hazırız. Bolumuzun planlı ve en güzel şekilde gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yatırımcıların yanında olacağız ve onlara her türlü bürokratik kolaylığı sağlayacağız. Bolu’yu geleceğe taşıyabilecek yatırımları gerçekleştirecek tüm yatırımcıları baş tacı edeceğiz. Yeter ki dünya standartlarında, Bolu’ya yakışan, yabancı turisti de çekecek nitelikte yatırımlar yapsınlar. Ancak turizm alanlarımızın talan edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Turistik yatak kapasitemizi artıracağız. 5 yılda yatak kapasitemizi 7 binden 20 bine çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.