Elli yedi üyesi bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısı öncesinde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman’ı resmi törenle karşıladı. Ve muhatabına Saray’da düzenlenen törenle devlet nişanı takdim etti.

Suudi Kralı’na niye nişan verildiğini aslında tartışmak lazımken, bunu bir kenara bırakmama izin veriniz. Devlet nişanı verilmesi, eskiden büyük bir şeref iken artık günümüzde herhangi bir anlamı yoktur! Niye olmadığını da bununla ilgili bir kanuna bakmanız yeterli olacaktır.
Meselenin esası, 02 Ocak’ta, aralarında Kraliyet Ailesi’nin devrilmesi için açıktan çağrı yapan bir Şii din adamının da bulunduğu 47 kişinin idam edilmiş olmasında yatmaktadır. Bu konudaki yazımız umarım hafızanızdadır. Bu gelişmenin ardından Tahran’daki Suudi Elçiliği göstericiler tarafından ateşe verilmişti ve iki ülke, diplomatlarını karşılıklı olarak çekerek ilişkileri kesmişti.
Başkaca bir yoruma geçmeden önce, bu İİT üyelerinin hiçbir zaman, bağımsız bir Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de yasal olarak tanımamış olduklarının bir altını çizelim isterseniz… Aynı şekilde bağımsız bir Filistin için de gereğini yapmamış olduklarını. Bir zamanlar Pakistan bu iki konuda cürete kalkışmış; ABD’den yediği tokatla geri almıştı bu cesur tavrının.
Peki, ne oldu da bu nişan verildi? Yine bazı okurlarımız hatırlayacaktır, Suudi Arabistan önderliğinde bir İslam ordusu kuruluşunu… Bu ordunun kurulması aşamasında İran ile Suudi Arabistan’ın arasında ortaya çıkan çekişmelerin bulunduğunu hatırlayınız lütfen.
Peki, iktidar ne yapıyor derseniz; İran’la kavgalı bir devletin başkanına nişan takıyor ve sonuçlarına katlanmıyor bir pozisyonda! Tamam, Yemen’de uzaktan savaş (Proxy war) sürdürmekte olan bu iki ülkenin yakın bir zamanda bir anlaşmaya varmaları söz konusu olabilir. Ancak her iki ülke de Türkiye’nin ne düşündüğünü de anlamıyorlar…
Dolayısıyla, Erdoğan’ın Suudi Kralına ki halen İran’la adı konmamış bir savaşa devam eden bir ülkenin liderine nişan takması muhakkak İran üst yönetimini sinirlendirecektir. Ama bu iktidarın geleceğinde Suudi Arabistan önemli bir rol oynayacaktır; sebebini bana sormayın zaten biliyorsunuz.
İstanbul’da yapılan İİT toplantısında gerçekten işe yarar bir sonuç çıkacak mıdır?
Güldürmeyin beni!