İran ile Suudi Arabistan arasındaki kriz devam ederken Suudi basın ‘dan İran’a yönelik ağır eleştiriler sürüyor.

Arab News gazetesince yayınlanan bir yorumda İran’ın uluslararası toplum tarafından “dışlanan bir parya devlet” haline geldiği savunulurken İran’ın, “bölgesel bir güç” olarak nitelenen Türkiye’yi “kaybedebileceği” öne sürülüyor.

Suudi basın yorumunda “Suudi diplomatik misyonlara yönelik vahşi saldırılar, Türkiye’yi ihtilafta taraf tutmaya itti” ifadeleri kullanılıyor.

Hassan Barari imzasını taşıyan yorumda İran’ın, bölgenin jeopolitik gerçeğinde radikal bir değişiklik sağlamak amacıyla Körfez ülkelerinin istikrarını bozmaya yönelik her türlü çaba gösterdiği ancak amacına ulaşmadığı savunulurken bu süreçte İran’ın “uluslararası toplum tarafından dışlanan bir parya  devlet haline geldiği” öne sürülüyor.

Suudi din adamı Nemr En Nemr’in “terör” suçlamasıyla idam edilmesi bağlamında Tahran’ın Arabistan’ın imajını zedelemeye yönelik girişimlerinin “geri teptiği” ve ülkedeki diplomatik misyonları korumadığı için uluslararası eleştirilere maruz kaldığı vurgulandıktan sonra şu görüşler dile getiriliyor:

“Görünen o ki İran, başlıca bir bölgesel güç olan Türkiye’yi kaybedebilir. Son birkaç yılda Ankara, Suriye krizinin Tahran ile ikili ilişki üzerindeki etkisini azaltmaya çalıştı. Aslında ekonomik bağı koruyarak Tahran ile ilişkiyi bölümlere ayırmak için büyük bir çaba gösteriyor. Ancak, Suudi diplomatik misyonlara yönelik vahşi saldırılar, Türkiye’yi ihtilafta taraf tutmaya itti.”

Suudi basın yorumunda

“Suudi Arabistan’ın İran ile savaşın peşinde olmadığı açık. Ancak, İran’ın bölgedeki artan gücünü dengelemeyi amaçlıyor. Tahran ile diplomatik ilişkileri kesmek de, Suudi Arabistan’ın İran’ın  bölgenin birçok ihtilafına yaklaşımında ne tarafsız ne de olumlu olduğunu anımsatma stratejisinin bir parçasıdır”

değerlendirmesi de yapılıyor.

Son birkaç gün içinde iki şeyin ortaya çıktığını anlatan yazar, bunlardan “İlki Suudi Arabistan’ın uluslararası toplumun desteği olduğudur. İkincisi ise, İran’ın giderek daha izole oluşu Suriye krizinde İran’ın müttefiki olan Rusya bile İran’ın agresif politikalarını savunamadı” görüşünü öne sürüyor.