“Dünyanın en yeteneksiz, en beceriksiz devleti hangisidir” diye bir anket yapılsa benim oyum banko Suudi Arabistan’a gider.
Zengin petrol toprakları üzerinde kurulan Suudi Arabistan ne yazık ki dini görevini yapmak için giden binlerce Müslümana mezar oldu bu güne kadar.
1987’de 402, 1989’da 16, 1990’da 1426, 1994’te 270, 1997’de 343, 1998’de 180, 2001’de 35, 2004’te 270, 2006’da 350 hacı adayı yangın, izdiham gibi nedenlerle yaşamını yitirdi.
Son facia da biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde oldu, vinç devrilmesi sonucu 107 hacı adayı öldü.
++
Bu facialara, bu ölümlere bir son vermek gerekiyor artık.
Dünyada nüfusunun yarıdan fazlası Müslüman olan Pakistan’dan İran’a, Kuveyt’ten Fas’a, Libya’dan Makedonya’ya, Kazakistan’dan Kırgızistan’a, Katar’dan Malezya’ya, Senegal’dan Somali’ye, Uganda’dan Ürdün’e, Umman’dan Yemen’e, Bosna Hersek’ten Cezayir’e, Endonezya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne, Afganistan’dan Arnavutluk’a, Azerbaycan’dan Bahreyn’e, Irak’tan Suriye’ye, Gine’den Kosova’ya, Mozambik’ten Nijerya’ya, Kamerun’dan Maldivler’e, Suudi Arabistan’dan Filistin’e 63 ülke var.
Bunlardan Suudi Arabistan’ı çıkardığımızda geriye 62 ülke kalıyor.
İşte bu ülkeler bir araya gelerek şöyle bir bildiri yayımlamalıdır:
“İnsanlarımızı İslami görevlerini yerine getirmek isterken kaybetmek istemiyoruz.
Hac organizasyonunu Suudi Arabistan’ın düzenli ve güvenli biçimde gerçekleştiremediği bugüne kadarki uygulamalardan net biçimde ortaya çıkmıştır.
Şu aşamada yapılması gereken şey, Müslüman ülkeler arasında bir komite oluşturulması ve onların öngördüğü plan çerçevesinde hac organizasyonunun yeniden yapılandırılmasıdır.
Dünyada yüz milyonlarca ziyaretçiyi sorunsuz ağırlayan ülkeler vardır. Onların deneyimlerinden yararlanılmalıdır.
Aksi takdirde bundan sonra ölecek her hacı adayının günahı Suudi Arabistan yetkililerinin üzerinde olacaktır.”
++
Şeriatla yönetilen Suudi Arabistan böyle bir bildiriye duyarsız kalırsa Müslüman ülkeler hac ziyaretlerini birkaç yıllığına askıya almalıdır.
Facialar karşısında ölenler için Fatiha okumaktan başka bir şey yapmamanın yeni facialara davetiye çıkarmak anlamına geldiğini unutmamalıyız.