Üreticiden tüketiciye çok hızlı sunulan günlük süt’ler, temizlik ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yüksek ışıl işlemden geçirilip, katkısız ve doğal olarak Ankaralılara sunuluyor.

Saf, doğal ve katkısız olan süt’lerin raf ömrü “günlük ve taze” olması nedeniyle kısa…Ankara’daki büyük baş hayvan yetiştiricilerinin kurduğu ‘’Ankara Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ‘’ yeni bir hizmete imza attı…

Birlik, üyelerinden taze ve günlük olarak topladığı süt’leri Ankara Gölbaşı’nda kurulan yeni fabrikasında topluyor. Kontrollü olarak toplanan sütler daha sonra doğal, katkısız olarak azami temizlik ve hijyen kurallarına uygun olarak paketleyip, kapıda teslim koşullarıyla halka sunuluyor.

Birlik Başkanı Cengizhan Yorulmaz yaptığımız söyleşide, bize birliğin, faaliyetleri ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

SÖ: Sayın Başkan kaç üyeniz var?

CY: Birliğimiz 1995 Yılında, Ankara’daki büyük baş hayvan yetiştiricileri tarafından kurulan bir birliktir. Üyelerimiz Ankara’da ki büyük baş hayvan yetiştiricileridir. Bugün bin 700 asil, 39 bin yedek üyemiz var. Birlik üyeliği için 5 adet inek sahibi olmak yeterli. Önceleri üyelik kriterleri daha farklı imiş. Ancak bugün yürürlükteki kritere göre 5 adet inek sahibi olma şartı yeterli. Ben 10 yıldır birlik başkanı olarak görevdeyim.

: Uygulamaya başladığınız günlük süt projenizi anlatır mısınız…?

CY : Bu proje bize yani bana ve yönetimdeki arkadaşlara ait. Bunun için Ankara Gölbaşı’nda 2013 yılında Hazineden temin ettiğimiz arsa üzerine birlik adına bir fabrika kurduk. Fabrikanın inşaatı yaklaşık 2 ay önce tamamlandı. Bugün konuştuğumuz ve hayata geçirdiğimiz projemiz için marka tescilini 2013 yılı Kasım ayında gerçekleştirdik.

Bunun için günümüz koşulları gereği tüm teknolojik imkânları da kullanarak bir internet sitesi kurduk. Kısaca Birliği simgeleyen AB SÜT ve çocuklara sevimli gelsin ve de espirili olsun diye MÖ SÜT markalarını aldık. Bu markalar birliğimiz tescilindedir.

SÖ: Sayın başkan ilginç bir proje. Ancak sadece fabrika kurmak, süt toplamakla bitmiyor satışa da başladınız değil mi?

CY: Bakın kurduğumuz fabrika kendi alanında Türkiye’de ilk 15’e girer. Ankara’da ise 1. Sıradadır. Tabii ki sadece süt toplamakla bitmiyor. Toplanan Sütleri tüketiciye katkısız, doğal olarak en kısa zamanda ulaştırmak için adrese teslim amacı ile bir dağıtım ve ulaşım filosu kurduk. Fabrikamızın tam kapasitesi günlük 300 ton süttür. Biz bu projeyi yaklaşık olarak 1 ay önce hayata geçirdik. Bugün için şimdilik günlük 150 ton süt işliyoruz. Yani başka bir deyişle bugün % 50 kapasitedeyiz. Fabrikada toplanan sütler, temizlik ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yüksek ışıl işlemden geçirilip, katkısız ve doğal olarak tüketiciye sunulmaktadır. Saf, doğal ve katkısız olan sütlerimizin raf ömrü kısadır. Bunun nedeni tazelik esasına dayanır. Bu yüzden projenin diğer ayağını yani perakendeciliği süratli kılmak için her mahallede bir mağaza planladık. Bugün itibarı ile mağaza sayımız 12’dir. Yıl sonuna kadar 30 mağazaya ulaşmak hedefimiz var. Ulaşım için kiralama usulü ile 85 araçlık bir filo kurduk.

Şuan adrese teslim ile ulaşamadığımız bir adres yok. Birliğimiz de bu konuda yaklaşık 200 kişilik bir personel istihdamı mevcuttur.

SÖ: Başka projeleriniz, hedefleriniz var mı?

CY: İşte en önemli kısım bu. Dikkat ettiniz mi, bizim internet adresimiz, sitemizin adı www.tazecim.com

Biz tazeliğe ve doğallığa çok önem veriyoruz. Bu yüzden ilerleyen günlerde hedefimiz arasında, doğal ve taze olan her ürünü Ankaralı tüketicilere adrese teslim ulaştırmak vardır.

SÖ: Hangi ürünleri Ankaralılara taze ulaştırmayı hedefliyorsunuz?

CY: Bakın, Ankara’nın her ilçesinin kendine has dillerden düşmeyen ürünleri var. En bilinen örnekler; Ayaş’ın Domatesi, Kalecik’in Üzümü, Çubuğun Turşusu gibi.

Biz bu konuda da hizmet vermeyi halka taze, doğal, katkısız, güvenilir ürünleri yine’’ alo sipariş” sloganı ile ulaştırmayı hedefliyoruz. İnşallah bu konuda en kısa zamanda daha kalıcı ve hayata geçecek projeleri sizler sayesinde Ankaralılara duyururuz.