BOLU’da, Suruç’ta yaşanan intihar saldırısını protesto eden yaklaşık 100 kişi, meşalelerle yürüdü.

Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri, Suruç’ta 32 kişinin yaşamını kaybettiği intihar saldırısını  protesto etti. İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan İzzet Baysal anıtının önünde toplanan yaklaşık 100 kişi meşalelerle Kent Meydanı’na doğru yürürken, “Katil IŞİD ve destekçileri hesap verecek” yazılı pankartı taşıyarak, “Katiller bulunsun, hesap sorulsun”, “Katiller halka hesap verecek” sloganları attılar.

TUNCELİ merkezdeki Atatürk Mahallesinde bulunan Ak Parti Tunceli İl Binası önünde bir lise öğrencisi pankart açarak oturma eylemi yaptı.
Lise öğrencisi Neslihan Albayrak, Suruç’ta 32 kişinin öldüğü intihar saldarasını protesto etmek amacıyla saat 19.00’da Ak Parti İl Binası önünde bir buçuk saat oturma eylemi yaptı. Yere açtığı ve üzerinde; “Dün Amad’te bugün Suruç’ta katleden AKP’dir. Katliamların hesabını soracağız” yazılı pankartın önünde oturan Albayrak, Suruç’ta bombalı saldırının ardında ölen 32 genç için tek kişi de olsa böyle bir eylem yapmaya karar verdiğini söyledi. Dersim Halk Cephesi adına tek kişilik oturma eylemi yapan Neslihan Albayrak,  gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Suruç’ta daha dün bir katliam yaşandı. Bu katliam sineye çekilir yada afedilir bir katliam değil. Bizzat emperyalizmin işbirlikçisi AKP’nin yaptığı bir katliamdır. Tek kişide kalsak hiç farketmez. Dersim Halk Cephesi adına AKP önünde bir buçuk saat oturma eylemi yapacağım. Burada polis sıkı güvenlik önlemi almış durumda, bu son derece demokratik bir eylem. Suruç’ta belkide çoğu bizim yaşlarımızda 32 arkadaşımız katledildi. Bizlerde duyarlılığımızı göstererek arkadaşlarımızın anısına sahip çıkmak için böyle bir yöntemi seçtik ve bu eylemle tepkimizi dile getirmeye çalışıyoruz.” Neslihan Albayrak, 1.5 saat süren eyleminin ardından Ak Parti binası önünden ayrıldı.

Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) üyesi yaklaşık 20 kişi sloganlar atarak merkez Akdeniz İlçesi’ndeki Özgür Çocuk Parkı’na geldi. ‘Katil IŞİD, işbirlikçi AKP. Oyuncaklarımızla geldik, yine geleceğiz, birlikte inşa edeceğiz’ pankartı açan grup, sloganlar attı. Daha sonra beraberinde getirdikleri oyuncakları yere bırakan grup adına açıklama yapan Sibel Yalçın, insanlık tarihinin gördüğü en büyük katil çetelerinden birisinin gerçekleştirdiği katliama maruz kaldıklarını söyledi. Yalçın, “Emperyalizmin Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmeye çalıştığı dönemde, AK Parti’nin mezhepçi ve tekçi zihniyeti bölgede IŞİD ve El Nusra gibi çetecilerle ittifak yaparak savaşı coğrafyamıza taşımıştır. Bölgede Arap Alevileri, Ezidiler, Hıristiyanları katleden çeteciler dün de bu toprakları hedef almıştır” dedi.
EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU SALDIRIYI KINADI
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu çağrısı ile toplanan eylemciler, Suruç İlçesi’nde yaşanan bombalı saldırıyı kınadı. İstasyon Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 2 bin kişi, bombalı saldırıda ölenlerin fotoğraflarının basılı olduğu pankartı taşıdı. ‘Onların suçu Kobanili yetim çocuklara oyuncak götürmekti’ yazılı pankart ile yürüyüşe geçen eylemciler, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ ve ‘Sosyalist gençler onurumuzdur’ sloganları atarak İstiklal Caddesi boyunca yürüdü. Yürüyüşlerine Özgür Çocuk Parkı önünde son vererek basın açıklaması yapan grup, yolu trafiğe kapadı.

ŞANLIURFA’nın Suruç İlçesi’nde 32 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırı, Antalya’da protesto edildi.
Suruç’da, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nu (SGDF) üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada düzenlenen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı protesto etmek için Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan grup, oturma eylemi yaptı. SGDF’nin yaptığı eyleme, yaklaşık 100 kişi katıldı.
Grup, terör örgütü IŞİD ve Ak Parti hükümetini protesto edildi. Oturma eyleminde, yaşamını yitiren gençlerin fotoğraflarını taşıyan grup üyeleri, ‘Suruç şehitleri ölümsüzdür’ yazılı pankart açtı. Yanlarında oyuncak da getiren eylemciler, üzerinde SGDF yazılı mumlar yakarak yaşamını yitirenleri andı.

HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi’nde, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki bombalı saldırıda hayatanı kaybedenler için esnaf kepenk kapatma eylemi yaptı.
Suruç’taki patlamanın ardından Türkiye’nin bir çok kentinde protesto eylemleri yapılırken, Şemdinli’de ise bugün kepenkler açılmadı. Nöbetçi fırın ve eczane dışındoa tüm işyelerinin kapalı olduğu ilçede polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Bu arada, ilçenin bazı cadde ve sokaları ile HDP ve DBP binalarına ise protesto amaçlı siyah bezler asıldı.