Önce Fethullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi, ardından PKK’nın ardı ardına yaptığı kanlı saldırılar ve şimdi de Gaziantep’te IŞİD’in gerçekleştirdiği vahşet. Tüm bunlar korkunç bir terör sarmalı içine girdiğimizi gösteriyor.

Bir yandan yasımızı tutup yaralarımızı sarmaya çalışırken diğer yandan bu gidişe nasıl son vereceğimizi enine boyuna düşünmeliyiz.
++
Ortadoğu’da terörü Suriye’deki kaos ortamı beslediğine göre öncelikle bu ortamın ortadan kaldırılması için bir şeyler yapmak gerekiyor.
Suriye’de merkezi yönetimin güçlendirilerek toprak bütünlüğünün sağlanması terörün bitirilmesi için atılması gereken en önemli adımdır.
ABD ve AB ülkeleri, PKK’nın kolu PYD ile işbirliği yapıyor, Suriye’nin parçalanarak burada kendilerine bağlı kukla bir devlet oluşturmaya çalışıyor.
O halde, NATO’da müttefik olduğumuz ülkelerden Suriye’de kalıcı barış yolunda politika izlemelerini beklemek hayaldir. Onlar IŞİD’le mücadele ederken PKK’yı güçlendiriyorlar, Türkiye’nin Güneydoğusunu da içine alan Kürdistan’ı kurmanın yolunu açıyorlar.
++
Bu tablo karşısında yapılacak en akıllıca şey, Suriye’de çözüm üretmek için Rusya ve İran’la işbirliği yapmaktır.
Böyle yaptığımız takdirde bir yandan ABD ve AB’nin PKK’yı güçlendirme planları suya düşeceği gibi, diğer yandan IŞİD tehdidiyle daha kararlı mücadele etmek mümkün olabilir.
++
Geçmişte Türkiye ABD’nin tahrikine kapılarak Esad rejimini düşman ilan etti, “Esad gitmeden Suriye’de barı olmaz” diye kestirip attı.
Bu yanlışlıktan artık dönme zamanıdır.
Evet, Esad makbul bir lider değildir. Ülkesini iyi yönetemedi, iç savaşın çıkmasını, süper devletlerin topraklarına girmesini önleyemedi.
Ancak şu aşamada Türkiye’nin yapacağı en doğru hareket, Rusya ve İran’ın desteğiyle Suriye’de merkezi yönetimin yani Esad rejiminin ülkenin tamamında egemen olmasını sağlamaktır.
Esad’ın koltuğunda kalıp kalmaması daha sonra gündeme gelecek bir konu olmalıdır.
Suriye’de kaos ortamı sürdükçe PKK, IŞİD ve Fethullahçı terör örgütlerini tümüyle etkisiz hale getirmek çok zordur.