Ne ABD, ne İngiltere, ne Almanya, ne de bir başka ülkenin vatandaşlığı öyle alınması imkansız statüler, unvanlar, payeler değil. Bugün cebinde birkaç milyon doları olan Dünyada istediği ülkenin vatandaşlığını alır. Hem de VİP salonda kahvesini içerek bekler yeni kimliğinin hazırlanmasını.

Bu çerçevede Türk vatandaşlığını da gözümüzde fazla büyütmemeliyiz.
***
Peki, Suriyelilerin Türkiye’ye yerleşmesine ve vatandaş olmasına nasıl bakılmalıdır?
Bir kere şunu iyi bilmeliyiz:
Türkiye’ye gelen yaklaşık 3 milyon Suriyeli ülkelerindeki iç savaştan kaçmış, yani canlarını kurtarmak için bize sığınmıştır.
Onları kabul etmemek lüksümüz yoktu. Olayın insani, vicdani, dini boyutları vardır. Çoluk çocuk milyonlarca insanı bombaların altına bırakamazdık, ölüme terk edemezdik.
***
İyi organize edilirse Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınması büyük sorunlara yol açmaz.
Yapılması gereken ilk şey, barınma sorunlarını çözmektir.
TOKİ konutlarının boş olanlarının tahsis edilmesinin yanı sıra Suriyeli mülteci işgücünden yararlanarak yeni TOKİ konutları da yapılabilir pekala.
“Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilmesi güvenlik sorunu yaratır” gerekçesini de fazla önemsememek gerekir.
Halen cezaevinde yatan 170 binden fazla tutuklu ve hükümlünün cinayetten gaspa, hırsızlıktan tecavüze çeşitli suçlar işleyen Türk vatandaşları olduğunu unutmayalım lütfen.
Suçun sosyolojik, ekonomik, psikolojik nedenleri vardır. “Suriyeliler suç patlamasına yol açar” demek ırkçı bir yaklaşımdır.
***
Hadi MHP’nin Suriyelilerin vatandaşlığı alınmasına karşı çıkmasını partinin genel politikası ve ilkelerine bakarak kabul etmesek de anlayışla karşılayalım.
Peki, “sosyal demokrat” CHP’nin Suriyelileri öcü gibi görmesini nasıl izah edeceğiz?
***
Dünya globalleşiyor. Belki yüz yıla kalmaz bugünkü ülke sınırları da ortadan kalkar.
Gerçek vatandaşlık kimliği şu ya da bu ülkenin nüfus memurluklarından alınan soğuk damgalı belgeler değil insanlık olmalıdır.