Türkiye’de sayıları 2 milyonu aşan Suriyeli göçmen için nasıl bir çözüm bulunacak?
Şu aşamada iki proje üzerinde duruluyor.
Bunlardan birincisi ve ağırlıklı olanı; ABD ve AB’nin, Suriye sınırında güvenli bir bölge oluşturulup burada tüm göçmenleri barındıracak büyük bir şehir kurulmasına razı edilmesi. Avrupa’ya akın etmeye başlayan göçmenlerle baş edemeyen AB’nin başlangıçta karşı çıktığı bu projeye giderek daha az itiraz ettiği belirtiliyor. Şimdi sıra ABD’nin de aynı konuda ikna olmasında.
İkincisi ve şimdiye kadar pek seslendirilmeyen proje ise şu: Şayet ABD ve AB, güney sınırımızda bir göçmen şehrinin kurulmasını kabul etmezse Suriyeliler Doğu ve Güneydoğu’da ya kurulacak yeni bir şehre yerleştirilecek ya da mevcut şehirlere dağıtılacak.
++
Birinci proje herkesin malumu olduğu için biz ikinci proje üzerinde biraz duralım.
Siyaset ve güvenlik uzmanları, Suriyelilerin Doğu’ya yerleştirilmesinin artıları konusunda şu değerlendirmeyi yapıyorlar:
-Suriyeliler Doğu’da yeni kurulacak bir şehre yerleştirilir ya da mevcut şehirler arasında dağıtılırsa bölgenin Kürt ağırlıklı nüfus yapısında önemli bir değişiklik olacak, Kürt partilerin gücü bugüne göre bir hayli azalacak.
-Bölgede Türk-Kürt ve Arapların katkılarıyla yeni bir kültürel iklim ortaya çıkacak, bu da kalıcı bir barışın gelmesine yardım edecek.
Terör örgütleri, sivil Kürtlerden gördükleri desteği Suriyelilerden göremeyecek, bölgede eskisi kadar güçlü bir aktör olamayacak.
++
Suriyelilerin Doğu’ya yerleştirilmesinin yaratabileceği sakıncalar ise şöyle dile getiriliyor:
-Evdeki hesap çarşıya uymayabilir, Suriyeliler HDP ve PKK ile işbirliği içine girebilir. O zaman Kürt sorununun çözümü daha zor ve karmaşık bir noktaya gelebilir.
.
++
Türkiye ve Ortadoğu onlarca yıl sürebilecek ciddi bir krizin içinde bulunuyor.
Bakalım zaman ne gösterecek?

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.