Adana Büyükşehir Belediyesi, Suriyeli mültecilerin Türkçe öğrenmesi için görev alacak eğitimcilere yönelik akademik çalışma başlattı.

‘Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi, Eğiticinin Eğitimi Sertifika Programı’ Çukurova Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER), Adana Büyükşehir Belediyesi ile Adana İnsanına ve Kentine Hizmet Vakfı tarafından hayata geçirildi.

Avrupa Birliği Projesi’nin ilk ayağı olan etkinlikte Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil Eğitimi ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinde okuyan ve mezun olan katılımcılara, yabancılara Türkçe eğitimi konusunda alanında uzman öğretim elemanları tarafından eğitim verilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Elamanı ve Adana İnsanına ve Kentine Hizmet Vakfı üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Tuğrul Kara, 27 Şubat – 10 Mart tarihleri arasında Tarihi Kız Lisesi’nde (Adana Kültür ve Sanat Merkezi) gerçekleşecek eğitime yaklaşık 40 kişinin katılacağını söyledi. Kara, programın içeriği hakkında şu bilgileri aktardı:

“Bugün itibariyle ülkemizde misafir olarak yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteci yaşamaktadır. Bizler onlarla çarşıda, pazarda ve yaşamın her safhasında karşılaşmaktayız.

Bu yüzden Suriyelilere Türkçe öğretilmesi konusunda özellikle Adana’da büyük bir ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu açıdan 10 gün sürecek ‘Eğiticinin Eğitimi Programı’nı planladık.

Başta Çukurova Üniversitesi TÖMER ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı’ndan olmak üzere, pek çok üniversiteden gelen öğretim üyesi bu eğitimde görev alacak.

Bu programı tamamlayan öğrencilerimiz Avrupa Birliği projelerinde, özel kurslarda, devletin ilgili birimlerinde iş sahibi olabileceklerdir.”

Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan da “Göçle gelen insanları anlamak onların sorunlarını aktarmak açısından ihtiyaç duyulan bir eğitim. Eğitim sonrası Belediyemizin destekleriyle nitelikli eğitimin artacağına inanıyoruz” diye konuştu.