CHP’nin Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz bence eksik söyledi. Doğrusunu ya da eksiğini tamamlayarak ben sorayım; Türkiye’ye sığınan Suriyeliler neden ülkeleri için savaşmıyorlar?

Gözünüzün önüne Türk halkının verdiği istiklal savaşını getirin, olmadı 15 Temmuz’da tankların önüne yatan kadın, erkek ve çocukları düşünün.
İstiklal savaşında cepheye top mermisi taşıyan kadınlarımızı, askere alınan çocuklarımızı, kadın, erkek, çoluk çocuk verdiğimiz şehitleri anımsayın lütfen.
Şimdi söylemek istediğimi daha iyi algıladınız değil mi?

Kanlı diktatör Esad’ın zulmüne, DEAŞ, PYD/YPG adlı terör örgütlerinin ülkelerini ele geçirme girişimlerine karşı ne yaptı Suriyeliler?
Ülkelerini terk edip kaçtılar.
Türkiye’ye sığındılar, Ürdün’e sığındılar ki yaklaşık 6 milyon Suriyeliden bahsediyorum.
Bunların bir kısmı çocuk tamam da kadınlar, erkekler, gençler yaşlılar neden ülkelerinde bağımsızlık için savaşmadılar dersiniz?
Hatırlayın Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki savaşı askerleri dahi cepheyi bırakıp kaçmadılar mı?
Böyledir bu Arap halkı, gelsin Amerika, gelsin İngiltere kurtarsın onları ve haritalarını çizerek devletlerini oluştursun dediler tarih boyunca.
Bugün de durum hiç farklı değil.

“Biz kaçalım ülkemizden, gelsin Türk askeri, gelsin Amerika’nın ve koalisyonun askerleri ülkemizi temizlesin Esad’dan ve teröristlerden” diye ülkelerini bırakıp kaçtılar.
Türkiye’nin 54 kahraman gözde askeri onların ülkeleri için şehit olsunlar, onlar da Türkiye’de günlerini gün etsinler.
Hatta aralarındaki soysuzlar da canlı bomba olup insanlarımızı şehit etsinler.
CHP milletvekili olması bir yana Musul’da personeli ile esir alının Musul eski başkonsolosumuz Öztürk Yılmaz’ın, “’Türk askerleri Suriye El Bab’da şehit olurken, Türkiye’de askere alınabilecek yaştaki Suriyelilerin Türk kızlarıyla geziyor” sözlerini bu açıdan değerlendirdim.

819 BİN 350 SURİYELİ ASKERE ALINABİLECEK ERKEK

Yılmaz, Türkiye’de yaklaşık 3 milyon Suriyelinin bulunduğunu da hatırlatarak, ülkeye kontrolsüz girişin yarattığı güvenlik sorunlarını da haklı olarak dile getirdi.
Yılmaz, “Bizim Mehmetçiğimiz El Bab’da, Suriye’de şehit oluyor. Ama Türkiye’ye gelen yaş aralığına baktığımızda, 15 ila 44 arasında 819 bin 350 askere alınabilecek Suriyeli erkekler, Türkiye’de kafelerde, Pub’larda Türk kızlarıyla geziyor” diyor.
Haksız mı?
Bu demeç öyle bir etki yarattık ki eş, dost bir yana sokakta, kahvede konuşulan tek ve en önemli konu Suriyelilerin askerliği oldu ki buna bir de referandumda oy kullanacakları iddiası eklenince tepkiler zirve yaptı.