İstihdam konusunda, Suriyelilerle birlikte, Türkiye’ de zaten mevcut bulunan işsizliğin arttığı düşünülüyor. Bazı katılımcılar Suriyelilerin iş bulabildiklerini düşünürken, bir kısmı da işsizlik nedeniyle hırsızlık yaptıklarını düşünüyor:

“Benim ülkem onları doyurabilecek yardım edebilecek seviyede bir ülke değil”

“Benim vatandaşımın %60’ı yarı aç yarı tok yatan insanlar”
“Ya iş var iş her yerde var. Niye geliyorsun zaten kampından çıkıp sen? Devlet sana imkân sağlamış kamp kurmuş etmiş niye İstanbul İstanbul? Kal orada burada ne işin var?” Sağlık hizmetleri konusunda, Suriyelilerin Türk vatandaşları kadar hakka sahip oldukları düşünülüyor:
“Örneğin ben ağzımdaki protezi dört seneden önce tamir ettiremiyorum ama bu Suriyeli vatandaş gidiyor herhangi bir klinikte ağzını, dişlerini yaptırabiliyor”.
“Çünkü benim hastanem, geçen gidiyorum hastaneye gidiyorum, ben geri planda kalıyorum,”
Suriyelilerin Dışlanmasına İlişkin Bulgular
Türkiye’ye gelen Suriyelilerin Türkiye’de dışlanıp dışlanmadıkları konusu da çok önemli bir gerçeği ortaya koymaktadır. Niteliksel Araştırmada, bu soruya yanıt ararken, genel olarak dışlandıkları gerçeği ortaya çıktı.
İnsan Haklarına İlişkin Bulgular
Türkiye’ye gelen Suriyelilere yönelik “insan hakları” konusu araştırılırken, İstanbullu taksi şoförlerinin en yabancı oldukları kavramla karşılaştıkları ortaya çıktı. Bir kısmı “insan hakları olmalı” düşüncesini savunurken, çok ender verilen yanıtlar arasında “insan hakları var” diyen oldu.
“Kime göre insan hakları tabi şimdi onu da şey etmek lazım siyasi bir soru bu. İçeriği siyasi sen ne kadarda yok desen de bence insan haklarını kime neye göre Avrupa’ya göre mi yapacağız yoksa… Avrupalı Amerikalı kendilerine yapılmasın dedikleri şeyi şimdi kendileri yapıyor. Evrensel olarak insan haklarını düşündüğümde Danimarka’daki de aynı Çin’deki de Rusya’daki aynı olması lazım ama şimdi Türkiye’ye karşı diyorlar ki sen böyle böyle yapıyorsun ama kendisi daha değişik daha ağırını yapıyor bunu belirleyenler nasıl belirlemişse insan hakları kavramını. Şimdi orada asker ölüyor mesela adamlar gıkını çıkarmıyor 10 tane terörist ölüyor yer yerinden oynuyor yani olacak şey değil ben bilmiyorum da siz nerelisiniz ben Kastamonuluyum. Yani şimdi siyasi olarak ta bir yönüm yok ama senelerdir görüyorum 12 Eylül’ünü de gördüm daha detaylı da açıklayabilirim de gerek görmüyorum. Ben 80’li yıllarda yattım hani Ankara Mamak’ta yatmış adamım. Yani ne diyebiliriz “insan hakları” diyince insanların insan gibi yaşam hakları demek, herkese eşit şekilde davranılması gerekiyor ama Türkiye de bu yok yani Avrupa’da yok ama Türkiye dede yok. Zengin istediği zaman istediği şeyi yapma hakkına sahip ama sen yapamazsın. Şimdi arazi olsa 50 dönüm, eğer adamın yoksa oraya 5 kattan daha fazla yaptırmıyor ama Ağaoğlu bilmem ne 50 kat yapıyor gökdelen yapıyor, icabında sana öyle bir engel getiriyor ki burası yeşil alan diyor kardeşim. Büyükşehirden izin alsan Kadıköy belediyesi bırakmıyor veya Kadıköy belediyesinden izin alsan büyükşehir bırakmıyor yani illa siyasi düşüncede olman gerekiyor çifte standart var herkese. Bölge bölge insan hakları var, akıl aldığı gibi değil. Senin siyasi görüşüne göre hakkın var. Eğer o bölgede o siyasi görüşe sahipsen her şeye hakkın değilsen yürüyemezsin”.
“Bence insan hakları yoktur. Savaştan kaçıcaz diye adamlar ölümü göze alıyolar. Ölen ölüyo kalan kalıyo. Fransa’da sokakta yatıyorlar. Gene biz iyiyiz en azından yardım ediyoruz.”
En Kritik Bulgu: “Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?”
Çeşitli konularda görüşlerini bildiren katılımcılar “en kritik konuda” tam anlamıyla kararsız bir tutum sergilemektedir.
İstanbullu taksi şoförlerinin Suriye’den gelenlerle ilgili çeşitli konularda eleştiri ve görüşleri mevcutken, sorumluluk ortaya çıkınca 6 farklı konuya dağılan görüş açıkladılar. Hükümetin yaptığı gibi yapacağını söyleyenler, ülkeye almayacağını düşünenler, tampon bölge kurulması gerektiğini savunanlar, Suriyelilere yönelik pozitif ayrımcılıkları ortadan kaldırmayı düşünenler, savaş bitince Suriyeleri geldikleri gibi ülkesine göndermek isteyenler kadar “fikri net olmayanlar” da vardı.