Suriyelileri olumsuz olarak algılayanlar da görüşlerini şöyle açıklıyor:
“Kaos yaratan kişiler, Uyuşturucu silah kaçaklığını rahatlıkla yapmaları. Çalışmayı bilmedikleri için aç, sefil insanlar”

“Araştırdığınız zaman bizim düşmanımız onlar, bazı arkadaşlar, yanımda oturuyor bu yanımda da oturuyor yani, bu biraz daha uyumlu şey maskeli böyle sabit ben değilim ben geniş açıdan bakıyorum. Benim açım(aç insan) dururken ben Suriyeliye bakamam.”
Üçüncü bir grup da, ülkesini terk edip kaçan insanlar olarak Suriyelileri eleştirenler:
“Suriyeli dendiğinde aklıma gelenler savaştan kaçanlar işte buraya oraya kaçanlar geliyor…. İşte savaş oldu bunlarda bizim hükümette izin verdi aldı bunları ülkeye. Ha iyi mi etti bence olmadı bu.

Bizim kendimize hayrımız mı varda gitti bunlara sınırları açtı. Kilis’te bombalar patlıyor haberlerde dün verdi. Başımıza bela olacak bunlar bizim. Eeee birde bizim Kürt sorunumuz var. Doğuda savaş var hükümet hiç umurun damı? Hala getirecekmiş bir o kadar daha Suriyeli.”
Son olarak da “Suriyeli” algısını tarihsel boyuta bağlayarak şöyle açıklıyor:
“Suriyeli denilince Arap milletleri ve tarihsel süreçte Osmanlı döneminde yaptıkları hainlikler ve Atatürk zamanında uygulanan politikalar akla geliyor. Bugün Suriye’deki savaşımın oluşumuna, uygulanan Türkiye politikalarının da katılımı var ve bu insanların bu şekilde Türkiye’ye gelmeleri de bu politikaların sonucu. “Bu insanlar millet olmayı, vatan olmayı hak etmeyen insanlar yani bana göre 3.sınıf insanlar yani, 3. dünya ülkesi insanları bunlar.”
Göçmenlerin “Türkiye’ye
Etkileri” ne Ait Bulgular
Suriyeli göçmenlerin Türkiye’deki kişisel ve toplumsal düzeydeki etkileri konusunda olumsuz görüşler ortaya çıkmaktadır.
“Gün geçtikçe şehit sayısı artıyor. Suriyelilerle birlikte ülkenin sorunlarına ek olarak dış devletlerle de sorunlar başladı. Emeklilerden kesilen ücretin kendi vatandaşımızdan çıkması cebime bir zarar.”

“İşsizlik arttı. Türkiye’de zaten yoksulluk çok onlar geldi daha da arttı. Türkiye’nin sorunları bitmez. PKK var bombalar patlıyor. İleride Türkiye’nin başına bela da olabilirler. Çünkü para yok. Milletin mallarını çalcaklar.”
“Eee işte dedim ya benim boğazımı kesse takside arkadan nereden bulacaklar? Bu kadar adam nasıl beslenir barındırılır yav? Olacak iş değil. Bana yararları oldu mu diye sorarsan ne olacak. Ha ben parama bakarım Suriyeli binerse paramı alırım. Ha ama benim param bunlardan gelmiyor. Ha sorarsan ben memnun değilim hiç bana yararları yok zararları çok.”

“Suriye de terörist o kadar çok ki gelmek için kanal buldu bu kanal o kanal işte. GBT’lerini nasıl araştırabiliriz?”
“Suriyelilere Sağlanan İmkânlara”
İlişkin Bulgular
Sınavsız üniversite hakkı verilen Suriyeliler için derinlemesine görüşme yaptığımız taksi şoförleri, Suriyelilerin ülkemize yük olduğunu, bizim öğrencilerimize haksızlık edildiğini düşünmektedirler:“(Yüzünü buruşturarak cevap veriyor) … bir Türk öğrencinin okuması gereken yerde onlar okuyor şey oluyor yük olmuş oluyorlar bize fazlalık oluyorlar.”
“Benim mesela atıyorum ya çok tanıdığım var annesi babası hani affedersiniz köpek gibi çalışıyor sırf çocuğu okusun hani adam olsun diye, tabi çocuğun okumakta bir marifettir. Uğraşıyor çabalıyor onca sene dershaneye gönderiyor. O kadar para döküyor, kazanamıyor, kazanan da giremiyor. Sen hiçbir emek verilmeden üniversiteye alıyorsun, benim vatandaşımın öğrencilerin yani okuyan arkadaşlarımızın önünü kesiyorsun. Ben ona karşıyım.”