Türkiye’ye yeni gelen mülteciler ve Türk yetkililerin ülkede bulunan mültecilere ilişkin sağladığı güncellenen veriler komşu ülkelerdeki toplam Suriyeli mülteci sayısının 4 milyonu aştığını ortaya koydu.Türkiye’ye yeni gelen mülteciler ve Türk yetkililerin ülkede bulunan mültecilere ilişkin sağladığı güncellenen veriler komşu ülkelerdeki toplam Suriyeli mülteci sayısının 4 milyonu aştığını ortaya koydu.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamada, Suriye’deki çatışmadan komşu ülkelere kaçan mültecilerin sayısının 4 milyonu geçtiği belirtilerek, “Bu durum krizin neredeyse çeyrek yüzyıldır UNHCR’nin yetki alanındaki, tek başına dünyadaki en büyük mülteci krizi olduğunu teyit ediyor. Artan Çatışmalardan kaçan Suriyeliler, 2015 Haziran ayında Türkiye’nin güneydoğusundaki Şanlıurfa ilinde Akçakale sınır geçişindeki yıkılmış sınır tellerinden telaşla geçiyor. Ayrıca buna ek olarak, en az 7.6 milyon kişi Suriye içinde yerlerinden edilmiş durumda; bu insanların çoğu zor koşullarda ve ulaşması zor yerlerde yaşıyor” denildi.
Bunların, bir nesilde tek bir çatışma nedeniyle yerinden edilmiş en büyük mülteci nüfusu olduğunu belirten BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres, “Dünyanın desteğine ihtiyaç duyan; fakat bunun yerine çok kötü şartlarda yaşayan ve daha da çok fakirliğe sürüklenen bir nüfus. Kötüleşen koşullar artan sayıda insanın Avrupa’ya ve daha da öteye doğru hareket etmesine neden oluyor. Fakat çok büyük çoğunluk bölgede kalıyor. Biz mültecilerin ve onlara ev sahipliği yapan yerel halkın daha da fazla umutsuzluğa sürüklenmesine izin vermeyi göze alamayız” ifadelerini kullandı.
2015 yılı sonuna kadar sayının yaklaşık 4.27 milyona ulaşmasının beklendiği söylenen açıklamada, “Trajik şekilde ve 5. yılında olan Suriye’deki savaşın sona ereceği ufukta görünmezken, kriz yoğunlaşıyor ve mültecilerin sayısı artıyor. Mültecilerin toplam sayısının 4 milyonu geçtiği bu dönüm noktası, sayının 3 milyona ulaşmasının üzerinden neredeyse 10 ay sonra gerçekleşiyor”