CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, “Suriyeli mültecilere referandumda oy kullanabilmesi için vatandaşlık hakkı verileceği” iddiasını Meclis’e taşıdı.

Özdiş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde Adana’da basına yansıyan bilgilere göre Suriyeli mültecilerin Nisan ayında yapılacak referandumda oy kullanabilmesi için vatandaşlık hakkı verileceği, bunun için de son tarihin 8 Şubat 2017 olduğu, mahallelerde görevlilerin gezip mültecileri bilgilendirdiği iddia edilmiştir” diyerek şöyle dedi:

“Bu iddiaların doğruluk payı nedir? Adana başta olmak üzere Türkiye genelinde kaç Suriyeli mülteci veya sığınmacı oy kullanma hakkında sahiptir?
Mültecilerin Suriye’den geldiği ilk tarihten itibaren Türk vatandaşlığına geçmiş kaç kişi vardır?
Başbakan yardımcısı Veysi Kaynak Ocak ayı içerisinde yaptığı açıklamada, 22 bin Suriyeli ailenin gerekli kriterleri sağladığı, istisnai olarak vatandaşlığa geçebileceklerini açıklamıştı. Bu anlamda kriterlerden birisi olan, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yüksek tahsilli Suriyelilerin diplomalarının doğruluğu nasıl sağlanacaktır? Türkiye içerisinde sahte diplomayla gerek özel sektör gerekse kamuda görev almış onlarca kişinin meslekten atıldığını gördüğümüz bu günlerde Suriye’den alınmış bir diplomanın sahte veya gerçek oluşu nasıl kesinlik kazanacaktır?”