Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin değerlendirmede bulunarak, mülteciler için 7.6 milyar dolar harcandığını belirtti.Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakanlık Merkez Bina’da düzenlenen ’Suriye Koordinasyon Toplantısı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalıştığını söyleyen Kurtulmuş, Türkiye’nin 2 milyona yakın Suriyeli mülteciyi barındırdığını ifade etti. Türkiye’de mülteciler için harcanan toplam rakamın 7.6 milyar dolar harcandığını belirten Kurtulmuş, bu paranın içerisinde uluslararası camianın katkısının 418 milyon dolar olduğunu dile getirdi. Avrupa Birliği’ne sığınma başvurusu yapanların sayısının 428 bin 735 olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, “450 bin kişinin içerisinde 158 bin kişinin başvurusunun kabul edildiği bilgisi vardır. Her gün Akdeniz’in bir yerinde batan göçmen gemisi. Botlar batıyor ve yüzlerce insan denize saçılıyor, maalesef bir çoğu da hayatını kaybediyor” diyerek Suriyeli mültecilerin durumunun yansıdığı fotoğrafları basın mensuplarına gösterdi.
Kurtulmuş, “Avrupa ülkeleri bu göçmen gemilerinden gayri insani görüntüden uzaklaşmayı kendilerine politika olarak kabul ederken, Türk sahil güvenlik botları onları hayata yeniden kazandırmak için uğraşmıştır. 53 bin 228 bin kişi kurtarılmıştır. Son 5 yılda Akdeniz’de botların parçalanması, batması sonucu hayatını göçmen sayısı kaybeden 5 bin 950 kişidir.
İstanbul otogarı ve Edirne’de bekleyen mültecilerin durumuna değinen Kurtulmuş, “Yüzlerce, binlerce Suriyeli Türkiye’nin farklı yerlerinden önce İstanbul’a a 2 bin 300 kişi civarında Edirne’de, İstanbul otogarında ve Edirne sınır kapısında bulunuyor. Böyle bir göçmen alımının olmadığı konusunda ikna edilerek, geldikleri yere geri döndürülmeye, bir kısmı da kamplara dönmeye ikna edilmeye çalışılıyor. Çalışmalar için talimat verilmiştir” dedi.