TSK’nın gelen tehditleri bertaraf etmek amacıyla Suriye’de sınırlı bir operasyon düzenlemesi doğruydu. Ancak bunu sağladıktan sonra dönmesini bilmek gerekir.
Suriye’de kalış süremiz uzadıkça alacağımız riskler, karşılaşacağımız tehlikeler artacaktır.

++
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Başka bölgelerde de sorumluluk üstlenmekten kaçınmayacağız” sözünü kaygı ile karşılıyorum.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin, “Suriye’de kalınması gereken kadar kalınacak, gidilmesi gereken yere kadar gidilecek” demesi kaygılarımı daha da artırıyor.
++
Türkiye için önemli olan IŞİD ve PYD’nin tehdit oluşturmasını önlemektir. Bu iki terör örgütünü sınırlarımızdan uzak tutmak yeterli önlem sayılmalıdır.
Suriye’ye barışı tek başımıza biz getiremeyiz.
Gereksiz şövalyeliklere özenmek büyük ve kanlı maceraların içine sürükler bizi.
++
IŞİD’i sadece hava harekatları ile bitiremeyeceğini anlayan süper güçler, TSK’yı karadan IŞİD’in üzerine yürütmeyi kendi çıkarlarına en uygun seçenek olarak gördü.
TSK, Suriye harekatını sınırlı tutmayıp genişletirse önümüzdeki günlerde bir yandan IŞİD’in diğer yandan YPG’nin hedefi olacak, ağır kayıplar vermeye başlayacaktır.
Ülke bütünlüğü ve güvenliği için savaşmaya evet, süper devletlerin taşeron gücü olmaya hayır demeliyiz.
++
Suriye’nin kaderini tayin için kurulacak masada büyük ölçüde ABD ve Rusya’nın dedikleri olacak, Türkiye hemen hiçbir talebini kabul ettiremeyecek.
İki kere ikinin dört etmesi kadar yalın bir gerçektir bu.
Ülkeyi yönetenler aldatılma, kandırılma, yanıltılma kotalarını çoktan doldurmuştur.
Hiç olmazsa Suriye politikasında tutarlı, dengeli, sonradan pişman olunmayacak, “Eyvah yine aldatıldık, Rabbim ve halkım bizi affetsin” diye feryat edilmeyecek bir yol izlemeyi bilmelidir.
Savaşın şakası yoktur.
Ortadoğu’daki kurtlar sofrasında mücadele etmek, Fethullahçı Terör Örgütü ile mücadele etmekten daha kolay değildir.