Suriye’de gerçeklerin değişmekte olduğu, ülkedeki en büyük tehdidin artık Esad rejimi değil IŞİD olduğu düşünülüyor ve ABD’nin Esad ile birlikte hareket etmeye mecbur kalıp kalmayacağı tartışılıyor

New York Times Gazetesi  Editoryal Kurulu, Amerikan yetkililerinin, Suriye’deki iç savaşa son verme ve IŞİD’e karşı ortak bir cephe oluşturmanın tek yolunun Esad’ın başlıca müttefikleri olan Rusya ve İran ile onun en başlıca karşıtları olarak nitelediğiTürkiye ile Suudi Arabistan’ı da içereceği bir çeşit siyasi anlaşmasının sağlanması olduğunu söylediklerini anlatıyor. Yazıya göre,  Amerikan yetkililer, “Esad ve çeşitli isyancı gruplar arasında uzun vadeli bir diplomatik çözüm ihtiyacı olduğu yönünde yükselen bir uluslararası konsensüsü” görüyor.
New York Times Editoryal Kurulu, “Suriye’deki değişen gerçekleşler”e vurgu yaptığı yazısında son bir yılda Suriye’deki durumun “hızlı ve dramatik” biçimde değiştiğini belirterek “Rahatsız edici gerçek budur ki acımasız diktatör hala iktidara tutunuyor, ABD ve müttefikleri ise ona katlanmak zorunda kalacak, en az şimdilik” diyor ve IŞİD’in artık ülkenin yarısını kontrol ettiğine, ABD’nin Esad’ı yenmek için güvendiği isyancıların ise rejimin sürekli kazançların karşısında zayıfladıklarına dikkat çekiyor.
ABD’nin doğrudan mücadele etmemesi durumunda Esad’ın iktidardan uzaklaşmasının olasılığının görünmediğini, ancak Başkan Barack Obama’nın bu tür bir müdahaleyi reddettiğini belirten Kurul, ayrıca halen en büyük tehdidin Esad değil IŞİD’in olduğunu da düşünüyor.
“AMERİKAN ÇIKARLARI
İÇİN EN KÖTÜ SONUÇ
ESAD REJİMİNİN ÇÖKÜŞÜ”
Bu çerçevede, yazıda Rand Corporation’in yeni  çalışmasında yaptığı Suriye’de “Amerikan çıkarları için en kötü sonucun Esad rejiminin çöküşü olacağı” değerlendirmesine dikkat çeken Kurul, böyle bir senaryonun Suriye’de barışçıl protestoların başladığı 2011 yılında öngörülmediğini söylüyor.
NYT Editoryal Kurulu, Suriye’deki çatışmaların ABD için zor soruları gündeme getirdiğini iyi seçeneklerin bulunmadığını düşünüyor ve “En büyük tehdit İslam Devleti ise ve hedef onu yenmek ise eğer, Batı, bir noktada Sayın Esad ile birlikte çalışma zorunda kalabilir mi?” sorusunu da dile getiriyor.
ABD Yönetimince eğitileceği bildirilen isyancıların etkinliği konusunda ciddi soru işaretlerinin bulunduğunu da belirten Kurul, şöyle devam ediyor:
“Suriye’nin uzun vadeli geleceğini tasavvur etmek daha da karmaşık. Amerikan yetkilileri dedikleri gibi iç savaşı sona erdirmenin  ve IŞİD’e karşı ortak bir cephe oluşturmanın tek yolu, Sayın Esad’ın başlıca müttefikleri olan Rusya ve İran ile başlıca karşıtları olan Türkiye ve Suudi Arabistan’ı içeren bir çeşit siyasi anlaşma ise eğer o zaman Washington pozisyonunu güçlendirmek ve sonucu şekillendirmek için ne yapmalı?”
“YÜKSELEN ULUSLARARASI
KONSENSÜS”
Kurul, “Amerikan yetkilileri, Sayın Esad ve çeşitli isyancı gruplar arasında uzun vadeli diplomatik bir çözüm ihtiyacı yönünde yükselen bir uluslararası konsensüsü görüyor” dedikten sonra Rusya’nın bu ayın sonunda iki tarafı bir araya getirme çabasını anımsatıyor. Yazısının son bölümünde ABD’de cumhuriyetçilerin Obama’nın politikalarını eleştirirse de gerçekçi alternatifleri sunmadıkların belirtiliyor ve “’Ilımlı’ Suriyelilerden oluşan etkin bir gücün Sayın Esad’ devirebileceği fikri hayal olduğu kanıtladı, Senatör John Mc. Cain gibi siyasetçiler, aksine ısrar etmeye sürdürse de” deniliyor ve Kongre’nin gereğini yapmadığı savunuluyor.

FACEBOOK YORUMLARI