ABD ile Rusya Devlet Başkanları arasında yapılan bir telefon görüşmesi sonucunda, önümüzdeki Cumartesi gününden itibaren Suriye’de ateşkes sağlanması yönünde görüş birliğine varılmıştır.

Geçen ay Cenevre’de, bu ay ise Münih’te yapılan görüşmelerde bu konuda ilerleme sağlanamamışken, her iki ülke diplomatlarının perde gerisinde temaslarına devam etmiş bulundukları anlaşılmaktadır. Nitekim ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov arasında bu konuda görüşmelerde bulunulduğu medyaya yansımıştı. Ancak bu ateşkesle ilgili çalışmaların bir sonuca ulaşmaya yakınlaştığı, geçen hafta sonu Esad’ın, sağlanabilecek bir ateşkesin, Türkiye’nin rejim aleyhtarı guruplara yardımı kesmesine bağlı olduğu şeklindeki ifadesi ile belli olmuştu.
Bahis konusu ateşkesin sağlanması amacıyla gerek ABD, gerek Rus tarafı, kendilerine bağlı ülkeler ve Suriye’de çatışan gurupları ikna etmeye çalışacaklar, önümüzdeki Cuma gününe kadar da bu durumu birbirlerine teyit edeceklerdir. Herşey yolunda giderse ertesi gün ateşkes başlayacaktır. Uzatılabildiği takdirde bu ateşkesin, Suriye’de Esad rejiminden demokratik bir rejime geçilmesi için gerekli şartları oluşturabileceği öngörülmektedir. Bu ateşkese göre taraflar, kendilerine yönelik herhangi bir saldırı gerçekleşmediği takdirde silaha başvurmayacaktır. Bu zaman zarfında ise, ülkedeki perişan yerleşim birimlerine tıbbi malzeme ile gıda yardımlarının ulaştırılması sağlanacaktır.
Beş yıla yakındır süregelen Suriye meselesi açısından bu ateşkesin önemi küçümsenmemelidir; yine de sağlanabildiği takdirde ve sürebildiği kadarıyla bu ateşkes dönemi sırasında ülkede savaşan tarafların nefeslenip silah stoklarını artırmaya çalışmayacaklarının garantisi bulunmamaktadır.
Diğer taraftan, Suriye’de ateşkese tabi olmayacak iki etkin militan gurubunun varlığına da dikkati çekmekte fayda bulunmaktadır. Bunlar tabiatıyla IŞİD ile El-Nusra guruplarıdır.
IŞİD’in, Suriye toprakları üzerindeki konumu üç aşağı beş yukarı bellidir; yani kendi bölgesi dışında halkla iç içe değildir. Buna mukabil El-Nusra’nın ülke içinde İdlip, Halep, Şam ve bazı güney şehirlerde varlığı bulunmaktadır. IŞİD’e karşı mücadelenin ateşkes döneminde devam edeceği açık olsa dahi, El-Nusra’nın kışkırtıcı faaliyetlerine devam edip etmeyeceği kestirilememektedir. Öte yandan, Esad rejimi aleyhtarı gurupların çok parçalı bir görüntü sergilediği ve kendi aralarında sorunlarının bulunduğu da bir gerçektir. Bir tek saldırının bile ateşkesin kaderi konusunda önemli etkisi olacaktır.
Ülkemiz de bu ateşkes sırasında Türkmen soydaşlarımıza bir taraftan yardım elini uzatırken, fırsattan istifade ile sınırlarımıza doğru hareketlenebileceği aşikâr Suriye vatandaşlarını sınırın öteki tarafında tutmaya devam etmelidir.