Biliyorsunuz, Suriye’deki savaş durumuna bir son verebilmek ve ülkede yeni bir rejime geçilmesini sağlamak üzere bir birine karşıt tarafların katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) hamiliğindeki görüşmeler, geçtiğimiz hafta sonu Cenevre’de yapıldı.

Ön görüşmeler olarak adlandırılan bu süreçte taraflar bir araya gelmedi ancak BM yetkilileriyle ayrı odalarda bir araya geldiler.
Türkiye’nin itirazları sonucunda PYD yetkililerinin anılan görüşmelere doğrudan katılması mümkün olmamakla birlikte, yine geçen hafta içi ve hafta sonunda enteresan gelişmeler yaşandı.
Bunların ilkini, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un, 27 Ocak 2016 günü Rus resmi haber ajansı ‘TASS’a yaptığı bir açıklama teşkil etti.
Lavrov açıklamasında, Suriye toplumunun %15’ini oluşturan bir Kürt varlığının toplumun geleceğinde söz sahibi olması gerektiğini belirtti.
İkinci olarak geçen hafta sonunda ABD Başkanı Obama’nın temsilcisi sıfatıyla, IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyonun çabalarının genişletilmesini teminen, üst düzey ABD Dışişleri yetkilisi olan Brett McGurk’un Suriye’ye giderek PYD ile görüştüğü ve Rojava’da iki gün kaldığı ortaya çıktı.
McGurk’un bu ziyaretinde hem durumu arazide görmek hem de Cenevre’deki görüşmelere doğrudan katılmasına izin verilmeyen PYD’nin gönlünü bir nebze olsun almak amacında olduğu anlaşılmaktadır.
ABD, PYD’yi özellikle geçen yıl Kobani’de IŞİD’e karşı verdiği mücadeleden sonra çok açık bir şekilde desteklemeye başlamıştır ve kuşkusuz, IŞİD’in Kuzey Suriye’de temizlenmesinin ardından oluşturulacak bir ‘Kürt Koridoru’ konusunda tek muhatap olarak görmek niyeti içindedir. Rusya’nın da, IŞİD ile uluslararası mücadeleye daha az katkıda bulunmasına karşın bölgesel politik gerçeklerden hareketle, Suriye’de oluşturulacak bu koridorun Akdeniz’e çıkacağı Lazkiye ve Tartus’taki askeri üslerini muhafaza etmek amacında olduğu da aşikârdır.
Bu temaslar sürdürülürken, Şam’ın Güneyindeki bir Şii Camisine ve Şii militanları taşımakta olan bir otobüse karşı yapılan iki ayrı intihar saldırısında altmıştan fazla kişi öldü ki bu saldırıyı da IŞİD üstlendi.
Esasen dünyanın en iyi korunan şehirlerinden biri olan Şam’da bu saldırıları gerçekleştirmiş olmasıyla birlikte IŞİD’in, nerde olursa olsun eylem yapabileceğini göstermesi ve bunu Cenevre’de görüşmelerde bulunan heyetlere bir hatırlatma amacı gütmüş olması kuvvetle muhtemeldir.
Ancak, yine bu saldırıların, dikkatleri PYD’den uzaklaştırma amacıyla da yapılmış olabileceği de hesaba katılmalıdır.