Suriye krizine son vermeye yönelik çabaları, “Diplomatlar, bir Suriye girişimi konusunda köprüler inşa etmek için çırpınıyor” başlıklı bir haber analizinde ele alan İngiliz gazetesi, BM Genel Kurulu dolayısıyla New York’ta bulunan liderlerin arasındaki görüşmelere dikkat çekiyor ve  “Suriye’ye yönelik yeni bir barış girişimini başlatma formatı konusundaki derin görüş ayrılıklarının dünya liderlerinin önündeki en büyük engeli oluşturduğunu” söylüyor.
Rusya’nın, Suriye’deki askeri varlığına hız vermesinin etkisiyle Avrupalı diplomatların Suriye ihtilafını çözmek amacıyla “5+1” olarak adlandırılan, BM daimi üyeleri artı Almanya’yı içeren formatı yeniden oluşturmaya çalıştıkları belirtiliyor. Bu formatla İran’la nükleer anlaşmaya varıldığına, bunda “yapıcı” Rus diplomasi etkili olduğuna dikkat çekiliyor.
FT, New York’ta İran nükleer anlaşmasının uygulanması ile ilgili yapılacak bir toplantıda Suriye meselesinin de gündeme gelmesinin beklendiğine işaret ettiği haberinde “Avrupalı diplomatlar, üzerinde durulan bir seçeneğin Türkiye ve Suudi Arabistan’ın, BM şemsiye altındaki Suriye’ye özgü bir sürece katılmaya davet etmektir” diye yazıyor.
Ancak İran’ın ne gibi bir rol oynayacağı meselesinin bu yöndeki çabayı baltalayabileceğini düşünen gazete, “ABD’li yetkililer, Obama Yönetiminin İran’ın bir biçimde Suriye müzakerelerine dahil olmasına itirazlarının olmadığını söylese de İran’ın herhangi bir müzakeredeki rolünün, İran’ın bölgedeki nüfuzunu artırmasına izin vermeyeceğini de belirtiyor. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine söz veren ABD, İran konusunun “hassas” bir konu olduğunu düşünüyor” diyor. Bunun ardından İngiliz gazetesi “Bu nedenle ki ABD ve Avrupalı yetkililer, nükleer müzakerelerde kullanılan 5+1 formatının Suriye meselesine aktarılarak İran’a resmi bir rol verilmesine pek ihtimal vermiyorlar.
Ancak ABD’nin yeni bir diplomatik girişim için başka formatlara açık olduğunu da ifade ediyorlar” dedikten sonra iki Avrupalı diplomata atfen “Görüşülen bir fikir de İranlı temsilcileri daha az sayıda davet edecek bir temas grubunun kurulmasıdır” diyor.