Batı, Esad rejimini devirmek için harekete geçti ama arkasını getiremedi. Sonuçta Suriye’de doğan boşluğu Rusya doldurdu. Önümüzdeki günlerde Rusya’nın Halep’i ele geçirmesi de sürpriz olmayacak.

Böyle giderse Rusya kukla haline getirdiği Esad rejimiyle yanyana savaşarak Suriye’nin önemli bir kısmını kontrol altına alacak. Ülkenin bir kısmı da yine kayıtsız şartsız kendisine bağlı olacak PYD’li Kürtlere tahsis edilecek. IŞİD’ın ise varlığını kısa vadede olmasa bile uzun vadede sürdürmesi zor.
Yani, şu aşamada her şey Rusya’nın istediği gibi gidiyor.
++
Türkiye için galiba en kötü senaryo buydu.
Güneyde iki dost olmayan ülkeyle karşı karşıya kalıyoruz. Biri Rusya güdümünde Suriye rejimi, diğeri yine Rusya’nın ağabeylik yapacağı Kürt devleti.
Diğer yandan topraklarımızda 2.5 milyon Suriyeli mülteciyi ağırladığımız yetmiyormuş gibi önümüzdeki günlerde yüzbinlerce yeni mültecinin gelmesi de söz konusu.
Üstlendiğimiz fatura giderek ağırlaşıyor.
++
ABD Başkanı Obama, Kasım ayında yapılacak seçimle görevi yeni başkana devredeceği için riskli adımlar atmak istemiyor, askerini Suriye’de maceraya sürüklemekten kaçınıyor.
ABD dışındaki NATO ülkeleri de bir yandan Suriye petrolünden pay sahibi olmak isterken diğer yandan elini taşın altına koymaktan özenle kaçınıyor, adeta “IŞİD’li teröristler bize bulaşmasın, ülkemizde eylem filan yapmasın yeter” demeye getiriyor.
Birleşmiş Milletler ise tam anlamıyla iflas etmiş durumda. Ortadoğu’daki yangına müdahale edecek iradesi de, gücü de yok.
++
Peki, şu aşamada biz ne yapmalıyız?
Müttefik dediğimiz ülkelerin son derece kaçak güreştiği bir zaman diliminde Türkiye’nin kabadayılığa soyunması tam bir macera olur, bizi gözü iyice kararmış Rusya’nın yeni hedefi haline getirir.
Bu nedenle yangına müdahalemiz insani boyutlarla kalmalı, bugüne kadar sığınanlar ile bundan sonra sığınacak mültecilere kucak açmakla yetinmeliyiz.