İnsanları ırkına veya dinine göre kategorize etme alışkanlığı var bizde. Kötü bir alışkanlık…
Milletçe, insanları kategorize ediyoruz, damgalıyoruz.

Bodrum’da Beach Clublerden birine silahlı saldırı yapılmış. Gencecik bir çalışan, orada hayatını kaybetmiş. Yaralılar var. Ama onların ne dinleri, mezhepleri, ne de  milliyetleri konuşuluyor. Kurşunlardan birinin isabet ettiği Zeynep Molho isimli genç bir kadının, (güya) sağlık durumu gündeme oturdu. Kocasının suçu olması bunda etken olabilir belki. Ama gündeme gelme şekli oldukça çirkin. Neredeyse bütün gazeteler, sözleşmişcesine, hatta Hürriyet te dahil olmak üzere genç kadının eşi Jess Molho’nun kimliği hakkında bilgiler vermiş. Kısacası, Yahudi kökenli olduğu belirtilmiş.
Bu herkese yapılıyor mu? Hayır ben hiç rastlamadım sadece azınlıklara yapılıyor. Siz hiç duydunuz mu daha önce yaralanan düşen kalkan ünlülerin memleketinin, kökeninin habere dahil olduğunu? Eğer Musevi, Ermeni veya başka bir şey  değilse, tabi ki hayır, kökenleri yazılmaz. Yani, olayın kahramanı olan ünlü kişi için, “Tekirdağ veya  Sivas kökenli filan denmez.  Ama bu haber, hemen  her gazetede, sunucu Jess Molho kimdir diye başlayan soru, sanki birbirini kopya etmişçesine, “çifte pasaportlu, Yahudi kökenli biri” diye tespit etmişler.
Çok yazık, buna ne gerek var ki?
Çağ atlayalım, medeniyeti yaşayalım derken, insanları didik didik didikliyoruz ve deşifre ediyoruz, amaç ne ise?
Irkçı bilinen Almanlar bile, kimsenin kökenini araştırmaz ve önemsemez. Onlar bu işi, 2. Dünya savaşından sonra çözmüşler Hatalarından öyle ders almışlar ki, etnik köken veya din, mezhep farklılıkları hiç ortaya sürülmez, görmezlikten gelinir.
Biz ne zaman değişiriz bilmem ama haberlerin bile tadı kaçtı, doğru dürüst habercilik yapan kalmadı. Bu durum ne kadar sürerse artık…
Bir şekilde milletçe toparlanıp biz bize bu işi çözmeliyiz.