İnanın o kadar çok anım var ki bu yazı dizisinde hangisi ile başlayayım diye bayağı düşündüm. Sonuçta 123 Eylül’ün yasakladığı liderlerden ve partilerden sonra serbest bıraktığı ve 6 Kasım 1983 tarihinde yapılan Genel Milletvekili seçimi ile başlamaya karar verdim. Ve başlıyoruz…
1981 yılında Haldun Simavi’nin Günaydın Gazetesinde işe başladım. Eğitim muhabirliğinin yanı sıra Kenan Evren’i de izliyordum. Evren Paşa ve arkadaşları tüm siyasi partileri kapattı ve Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Alpaslan Türkeş ile Necmettin Erbakan’ a 10 yıl siyaset yasağı koydu.
1982 yılında Anayasa halkoyu ile kabul edildi ve 6 Kasım 1983 tarihinde de Genel Milletvekili seçimi için izin çıktı.
Emekli Orgeneral Turgut Sunalp Milliyetçi Demokrasi Partisi’ni, (MDP) Başbakanlık eski Müsteşarı Necdet Calp Halkçı Parti’yi Başbakanlık ve DPT eski Müsteşarı Turgut Özal Anavatan Partisi’ni (ANAP) kurdu.
Seçim için siyasi faaliyetlerin başlaması ile Günaydın Gazetesi Ankara Temsilcisi Bekir Coşkun görev dağılımı yaparken, “ Askerler Sunalp Paşa’yı Başbakan yapacak, Orhan sen MDP ve Sunalp’i izle “ diye görev verdi. Şükrü Küçükşahin Calp’i, Dursun Gündoğdu’da ANAP’ı izlemekle görevlendirildi
Haldun Simavi’nin talimatını da Bekir Coşkun şöyle açıkladı:
“ Sunalp asker, Calp Bürokrat bunlardan Başbakan olmaz Türkiye’yi idare edemezler. Özel Sektör deneyimi de olan Turgut Özal’ın lehine, MDP ve HP’nin aleyhine haberler yapacağız.”
SUNALP İLE İLK MİTİNG
MDP’nin Basın Danışmanı Ertan Karasu ilk mitingin Trabzon’da olacağını söyledi. Trabzon’da 12 Eylül atamaları Emekli Albay Vali karşıladı. MDP’ nin Horoz otobüsüne bindik ve Miting alanına gittik ki alanda sadece polisler ve mitingi hazırlayan ekip var. Yani Miting alanı bomboş.
Sunalp Paşa kızdı Valiyi fırçaladı ama vali bey, “ Efendim saat 11.00 biz miting saatini 15.00 diye açıkladık. Millet toplanmadı, programa göre önce öğle yemeği var “ dedi. Yemeğe gidildi, saatine miting alanına gittik bayağı dolmuş.
Ön sıralardaki takım elbiseli vatandaşlar dikkatimi çekti, otobüsten indim arka sıralara yürüdüm bir de baktım ki önde memurlar, arkada üniversite, lise hatta ortaokul öğrencileri ile doldurulmuş miting alanını ve hemen fotoğraflarını çektim, Günaydın’da manşet oldu, “ Öğrencilerin burada işi ne? Vatandaş bana boş gözle bakıyor” başlıkları ile. Ertesi günü Ankara’dan İzmir’e gideceğiz. Esenboğa’da baktım Sunalp Paşa’nın elinde bir gazete var etrafında gazeteciler ile sohbet ediyor. Yanlarına giderken Paşa beni gördü ve elindeki Günaydın gazetesini rulo yaparak bana uzattı ve “ al bu gazeteyi dür bük g.tüne sok” dedi. Herkes şok oldu. Ben de Gazetemizi aldım ama yanıt vermedim.
İzmir’de Efes oteline yerleştik. Önündeki meydan da miting yapacak Paşa. Ertan abi yanıma geldi, “ Orhan gel Paşa senden özür dileyecek” dedi. Birlikte odasına çıktık.
Paşa bir elinde viski bardağı bir elinde konuşma metni ağzında purosu var. Bana,” biz askerler küfürlü konuşuruz kusura bakma “ dedi. Rica ederim Paşam dedim. Balkondan bir fotoğraf alayım Miting alanı ile dedim. Balkonda çektiğim Fotoğraf ile “ Boş Miting alanına baktı “ başlığı ile ertesi gün haber oldu.
O gün Horoz ile Balıkesir’e gidiyoruz otobüsün içinde en önde oturan Paşa beni yanına çağırdı ve parmağı ile yüzünü göstererek, “ Ablak suratlı olduğuma bakma aslında ben bayağı akıllıyım. Sen bana muhalefet yapıyorsun “ dedi. Bu sözleri de ertesi gün Günaydın’da manşet oldu.
Ve 6 Kasım’a kadar MDP ve Paşa aleyhine haberlerim sürekli yayınlandı seçim gecesi ANAP % 45,14 HP % 30,46 MDP ise % 23,27 oy aldı.
O gece MDP Genel merkezine muhabir arkadaşım Mehmet Öztoprak ile gittik. Genel Merkez’de Paşa dışında kimse kalmamış. Odasına gittik, “ Paşa Gazete politikasıydı “ diyerek günah çıkartacaktım. Kapıyı tıklatıp açtım. Paşa ağzında Puro Makam masasın oturuyordu ve beni görünce, “ O… Çocuğu bana seçimi kaybettirdin “ diye bağırarak eline tabancasını aldı ben de kaç Mehmet diyerek koşarak kaçtık.
Günaydın’a geldik saat 04.30 Sekreter Hülya, “ abi seni Turgut Özal aradı numara bıraktı “ dedi. Hemen aradım, “ Orhan gel seni bekliyor Turgut Bey dedi Rahmetli Adnan Kahveci.
Hemen gittim gazeteciler kapısında bekliyorlar. Yan binanın bahçesinden arka bahçesine atlayarak Mutfak kapısından içeri girdim.
Rahmetli Özal beni görünce, “ gel bakalım Orhan Sunalp haberleri ile bana seçimi sen kazandırdın. Haydi, Haldun Simavi’yi ara teşekkür edeyim bana verilen desteğe”” demez mi?
Zafer Mutlu o günlerde Ankara haberlerinden sorumlu İstanbul’da Haber müdürümüz. Hemen aradım. Haldun Bey Londra’da imiş verdiğimiz numaradan aradı. Özal, “ Haldun bey büyük vatanseverlik gösterdiniz Bana verdiğiniz desteğe teşekkür ederim ama aslan payı Orhan’ındır. Sunal haberleri bana seçimi kazandırdı. Şahsınızda kendisine de teşekkür ederim “ dedi.
Büyük gurur duydum ve ertesi sabahtan itibaren de Bekir Coşkun tarafından dönemin Başbakan’ ı Turgut Özal’ ı izlemeye başladım.