MANİSA’nın Alaşehir İlçesi’ndeki Sultaniye üzüme rakip olacağı iddia edilen Red Globe türündeki üzüm, yüksek kalitesi ve verimiyle yetiştiricilerin yeni gözdesi oldu.

Anayurdu İtalya olan ve özellikle yüksek kesimlerde yetişen kaliteli, verim oranı yüksek bir üzüm türü Red Globe, Alaşehirli üreticiler tarafından tercih ediliyor. Red Globe türü üzümün Sultaniye üzümüne göre iki kat daha fazla verimli olduğunu söyleyen üretici Adem Özel, “Dünyanın en kaliteli üzümü olarak anlatılan Red Globe üzüm çeşidi, iri taneli, pembemsi renkte, göze hoş görünen ve albenisi olan bir üzüm türüdür. Salkımlar 1 ile 1 buçuk kilo ağırlığında. 1500-1600 rakıma kadar her iklimde yetişebilen bir türdür” dedi.

Red Globe türü üzüm asmalarını 2000 yılında Alaşehir’in Baklacı Mahallesi’ndeki tarlasına diktiğini anlatan Özel, 3 yıl sonra ürün almaya başladığını 5 dekar alandan yaklaşık 50-60 ton ürün elde ettiğini vurguladı. Dar bir alandan yüksek verim sağlayarak işçilikten de avantaj elde ettiğini vurgulayan Adem Özel “Red Globe üzümü bu yıl 1.80 ile 2.35 TL arasında alıcı buldu. Hasat dönemi, iklim ve bölgeye göre Ağustos ayının ikinci yarısından başlayıp, Ekim ayı sonuna kadar sürüyor. Özellikle yeni bağ alanı tahsis edecek üreticilerimizin bu üzüm türünü tercih etmelerini öneriyorum” diye konuştu.