Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından Beyşehir Gölü kıyısında yaptırılan ve Selçuklu saray mimarisinin en önemli örneği olan Kubadabad Sarayı’nın, kazı ve konservasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından turizme kazandırılması planlanıyor

Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad’ın Beyşehir Gölü kıyısında yer alan yazlık sarayı Kubadabad, kazı ve konservasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılacak.
Kazı çalışmasını 35 yıldır sürdüren Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Rüçhan Arık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı binalardan oluşan bir külliye halindeki sarayda bugüne kadar yürüttükleri kazılarda birçok yapıyı ortaya çıkardıklarını söyledi.
Kubadabad’ın bilinen en eski milli saray olduğunu belirten Arık, “1235 yılında yapılan saray, sadece Anadolu için söylemiyorum, İran, Irak ve Suriye gibi bütün Selçuklu coğrafyasından günümüze kalmış planı ve özellikleri bilinen tek saraydır. Selçuklu dönemine ait nadide hazinelerimiz arasında yer alan Kubadabad’ın, gerekli değer verildiği takdirde turizmi hareketlendirerek, Türkiye’ye ekonomik katkısının büyük olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Kazılar sırasında, nispeten daha sağlam halde günümüze ulaşan iki köşkü, “Büyük Saray” ve “Küçük Saray” olarak isimlendirdiklerini anlatan Arık, sarayın mimarisi ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Bu iki binayı birbirine bağlayan bir iç sur ve ara yol var. Küçük Saray’ın hemen yanında günümüzde bilinen ‘tek göl tersanesi’nin kalıntılarını çıkardık. Bu da yepyeni bir olaydır. Tersane de yine iç kalenin içerisinde yer alıyor. Diğer yapıların hizmet binaları olduğunu tahmin ediyoruz. Sarayın bir de av bahçesi var, burada av partileri düzenlenmiş. Kazılarda çıkan çinilerde kuş figürleri ve av sahnelerinin de olduğunu görüyoruz.”