TÜRKİYE’nin ‘Şah Fırat’ adını verdiği operasyonla Suriye’den Türkiye’ye getirdiği Süleyman Şah ve 2 askerinin naaşlarının bulunduğu sandukalar, yeni türbe alanının inşası tamamlanana kadar, geçici olarak oluşturulan türbede muhafaza ediliyor. 

Taşınması planlanan Suriye’deki Eşme Köyü’ndeki alana 1 kilometre uzaklıktaki Eşmeler Hudut Karakolu’nda oluşturulan geçici türbeye konulan sandukalar için dini tören düzenlendi ve saygı atışı yapıldı. Süleyman Şah ve 2 askerinin naaşları, bitmesinin ardından Suriye’deki yeni türbeye taşınacak.
Cumartesi gecesi başlatılan ve pazar sabahı tamamlanan Şah Fırat operasyonuyla Süleyman Şah ve 2 askerinin naaşları ile türbedeki emanetler, Saygı Karakolu’nda görevli 38 askerle birlikte Türkiye’ye getirildi. IŞİD tehdidi nedeniyle kullanılamaz hale getirilen türbenin yeni yeri olarak, Türkiye sınırındaki Eşmeler Köyü’nün hemen karşısındaki Suriye topraklarında bulunan Eşme Köyü seçildi. Bayrak dikilen alanda yeni türbe yerinde iş makinaları çalışmaya başlarken, sandukalardaki naaşlar ise sınırdan geçirildikten sonra 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’na getirildi.
KARAKOLDAKİ BİR ODA
TÜRBEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
Suruç’a getirilen Süleyman Şah ve 2 askerinin naaşlarının bulunduğu sandukaların geçici olarak yeni taşınacağı türbe olan Suriye’deki Eşme Köyü’ne en yakın noktadaki, Birecik İlçesi’nin Eşmeler Köyü’nde bulunan Eşmeler Hudut Karakolu’nda muhafaza edilmesi kararlaştırıldı.
Bunun üzerine Eşmeler Hudut Karakolu’nun bahçesinde diğer binalar ile bağlantısı olmayan bağımsız bir oda geçici türbe olarak seçildi. İç düzenlemesi tamamlanan odanın dışına da Türk bayağı altına yazılı ‘Süleyman Şah Türbesi’ tabelası ile Osmanlı tuğrası hazırlanarak asıldı, önünde askerler nöbet tutmaya başladı. Aynı bölgeye yine Suriye’den getirilen Süleyman Şah’ın tarihçesi ile büstü de konuldu.
TÖREN DÜZENLENDİ
Geçici türbenin tamamlanmasının ardından Süleyman Şah ve 2 askerinin naaşları, dün askeri ambulansla 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’ndan Eşme Hudut Karakolu’na getirildi. Süleyman Şah ve 2 askerin naaşları için Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık tarafından dua edildi ve saygı atışı yapıldı. Geçici türbenin önünde düzenlenen törenin ardından askerlerin omuzunda içeri alınan naaşların bulunduğu sandukaların yanına Suriye’de imha edilen türbeden getirilen topraklar bırakıldı ve Kuran okundu.
10 DAKİKADA YENİ TÜRBEYE TAŞINACAK
Geçici olarak Eşmeler Hudut Karakolu’nda muhafaza edilen Süleyman Şah ve 2 askerinin naaşının bulunduğu sandukalar, Suriye’nin Eşme Köyü’ndeki yapımı süren türbeye ise 1 kilometre mesafede bulunuyor. Askeri yetkililer, Suriye’de en kısa sürede bitirilmesi planlanan yeni türbenin yapımının tamamlanması halinde sandukaların en fazla 10 dakika içerisinde yeni yerine transferinin yapılacağını bildirdi. (DHA)

FACEBOOK YORUMLARI