Maliye Bakanı Naci Ağbal, şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapılacağını, önümüzdeki dönemde de ilave öğretmen ihtiyacının karşılanmaya devam edileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Genel Kurul’da dün Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

-VERGİ HARCAMALARI RAPORU YAYINLANACAK-

Maliye Bakanı, önümüzdeki dönemde, özel olarak her yıl yayınlanmak üzere vergi harcamaları raporu yayınlamaya başlayacaklarını belirterek, “Her bir vergi düzenlemesine ilişkin kapsamlı analizler, buradaki yapılan değerlendirmeler çerçevesinde vazgeçilen bir vergi varsa o ve bunun sosyal ve ekonomik maliyetini de bu raporlarda inşallah değerlendireceğiz” dedi.

– YEM VE GÜBREDE YÜZDE 18 VE 8 OLAN VERGİ ORANLARINI SIFIRA İNDİRECEK DÜZENLEME ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE MECLİS’E GELECEK-

En son seçim beyannamesinde ve Hükümet programında da yem ve gübrede, özellikle çiftçilerin kullandığı temel girdiler olan yem ve gübrede yüzde 18 ve 8 olan vergi oranlarını sıfıra indireceğini, kaldıracağını da ifade ettiklerini kaydeden Maliye Bakanı, “Önümüzdeki günlerde de bu düzenlemeyi inşallah Meclis’e getireceğiz” açıklamasını yaptı.

– “VERGİSİNİ DÜZENLİ OLARAK ÖDEYEN MÜKELLEFLERİMİZE DÖNÜK DE ÇALIŞMALARIMIZ VAR”-

Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere yönelik bir çalışma olup olmadığına ilişkin soruya da Maliye Bakanı,  “Biz de hakikaten bunu önemsiyoruz. Bir taraftan vergisini ödemekten imtina eden veya bu alışkanlığı olmayan mükelleflere dönük caydırıcı tedbirleri alırken diğer taraftan da vergisini düzenli olarak ödeyen mükelleflerimize dönük de çalışmalarımız var. Sadece bu ödenen vergi miktarıyla da sınırlı değil. Özellikle bazı uygulamalarımızda geçmiş dönemdeki ödeme performansları, geçmiş dönemdeki yükümlülüklerini yerine getirme dereceleri dikkate alınarak mükelleflerimize birtakım idari uygulamalarda kolaylıklar sağlıyoruz”  dedi.

-“ŞUBAT AYINDA DA 30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAKTIR”-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, norm kadro çalışmasının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldığına işaret ederek, “Bu çalışmalara göre öğretmen ihtiyacı belirlenmekte, diğer taraftan bütçe imkânları çerçevesinde de yıldan yıla norm kadro açığını azaltma noktasında da Millî Eğitim Bakanlığımızın, Hükûmetimizin çalışmaları vardır. İnşallah şubat ayında da 30 bin öğretmen ataması yapılacaktır. Önümüzdeki dönemde de inşallah ilave öğretmen ihtiyacı da karşılanmaya devam edilecektir” dedi.