Çubuk’ta su ürünleri satışı yapılan iş yerleri denetlendi. Çubuk Belediyesi Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından oluşturulan denetim ekibi, ilçe merkezinde faaliyet gösteren su ürünleri nin perakende olarak satışının yapıldığı yerlere yönelik denetim ve kontrollerini artırdı.

Kurallara uyan balık satım yeri işletmecilerine teşekkür eden ekipler, su ürünleri denetimleri sırasında esnafa hijyen konusunda bilgilendirme de yaptı. Konuya ilişkin bilgi veren denetim ekibi sorumlusu veteriner hekim Bekir Kılınç, kontrollerde tezgahlarda bulunan balıkların taze olup olmaması, dondurulmuş gelenlerin buzları çözülerek satışa sunulup sunulmadığına dikkat ettiklerini söyledi.

İlk olarak, balığın gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, pulları ve yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olması hususlarını incelediklerini vurgulayan Kılıç, balık alırken ve tüketirken dikkat edilmesi gerektiğine değinerek,

“En çok satılan balıklardan birisi hamsidir. Bir balığın tazeliğini anlamanın püf noktaları vardır. Hamsiyi iki parmağınızın arasına aldığınızda ezilmediğini hissetmelisiniz. Gözlerinin parlak olması gerekir ve özellikle iç kısmının beyaz bir parlaklıkta olması gerekiyor. Tazesi çok yararlı olduğu halde bayatı da hayatı tehdit edecek kadar tehlikelidir. Her zaman tezgah açıldığında balıkların denetimlerini yapıyoruz. Denetimleri genelinde sabah yapıyoruz ama bazen balık sabah gelmiyor öğleden sonra tekrar gelerek bir daha yapıyoruz. Vatandaşlarımız satın aldıkları gıdalarla ilgili şikayetlerini asgariye indirmek için denetimlere devam ediyoruz”

diye konuştu.

Su ürünleri denetimlerin hem kendileri açısından hem de vatandaşlar açısından faydalı olduğunu ifade eden balık satıcısı İlhan Derin, “Veterinerimiz gelir balıklarımızı kontrol ediyor. Ekipler, temizlik, hijyen, balıkların taze olması konusu üzerinde duruyor. Bu tür denetimler çok güzel. Vatandaşlarımız balıkları gönül rahatlığıyla yiyebilirler. Sezon itibariyle fiyatlar biraz pahalı. Pazarda en çok satılan balık istavrit, mezgit ve hamsidir.

Pazarda yaklaşık bir ton balık satılıyor” diye konuştu. Su ürünleri denetim ekipleri, halk sağlığının korunması ve sağlıklı gıdaların tüketilmesi amacıyla çalışmaların süreceğini bildirildi.