ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, soğuk hava ve buzlanmaya dikkat çekerek, su sayaçları’nın zarar görmemesi konusunda Başkentlileri uyardı.

su sayacı3Genel Müdür Kaya, yaptığı açıklamada düşen sıcaklığın, su sayaçları’nın donarak hasar görmesine neden olacağını belirterek, donan sayaçlara sıcak su veya ateşle müdahale edilmemesi gerektiğini, bu durumda sayaçların bir daha kullanılamaz hale geldiğine dikkat çekti.

su sayacı1Su sayaçları’nın bulunduğu yerin hava cereyanına karşı korunması amacıyla açık bölümlerin kapatılmasını, kırık camların yenilenmesini öneren Kaya, “Sayaçlar ve açıkta kalan su boruları, cam yünü, boru kılıfı gibi maddelerle kaplanmalıdır. Sayaç yeri temiz, aydınlık ve rüzgâr almayacak şekilde düzenlenmelidir. Su sayacının donması halinde ise patlayan sayaçtan akan sudan dolayı diğer sayaçların donmasına engel olabilmek için vananın kapatılarak suyun kesilmesi gerekir” dedi.

ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, abonelerden, sayacın donması, patlaması veya su akması durumunda derhal vananın kapatılarak, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün 306 72 72 numaralı telefonuna başvurmalarını istedi.