Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, nisan ayından itibaren ekonomide toparlanmanın hızla başlayacağını kısa vadede tek belirsizlik olarak referandum kaldığını ifade ediyor. Son günlerde benzeri bu ifadelere diğer bakanların konuşmalarında da rastlıyoruz.

Ancak bu “belirsizlik” sözü “belirsiz” kalıyor. Bundan “arkadaş biz işimizi yapıyoruz, önlemler alıyoruz, teşvikler, destekler veriyoruz, olumsuz rakamları kontrol altına giriyor ama referandum süreci ekonomideki hızlı toparlanmaya engel oluyor” şeklinde anlamamız mı gerekiyor, yoksa “referandum olmasaydı her şey yoluna giderecekti”” şeklinde mi yorumlamamız mı isteniyor?
Diğer açıdan” belirsizlik” sözü referandum sonuçları için mi söyleniyor? Yani “evet hayır baş başa gidiyor, bu da belirsizlik yaratıyor, eğer hayır çıkarsa her şey tersine döner, bu iyimser hava yok olur” mesajı mı veriliyor?

Madem her şey yoluna girdi, giriyor, o zaman ne gerek vardı bu referanduma? İsterseniz OHAL kapsamında erteleyin gitsin. Ne acelemiz var?
Kısa vadede (ki 50 gün kaldı) referandumun belirsizliğini bilmeyiz ama esas uzun vadedeki belirsizliklere bakmak lazım.

Örneğin, (eğer evet çıkarsa), devlet yönetim sistemindeki yeni düzene ne zaman geçilecek? Cumhurbaşkanının partisinin başına geçmesinde engel bulunmuyor. İsterse 17 Nisan günü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı olarak anılmaya başlayabilir. Cumhurbaşkanı yardımcılarını hemen atayabilir.

Ekonomiye baktığınızda, örneğin dolar lira yine dalgalanacak mı? 3.60’ın altında mı kalacak yoksa en küçük çatırdama sesliyle yine 3.80’lere fırlayacak? Merkez Bankası’nın “yandaki faizleri” artırmak” politikası kalıcı mı olacak? Merkez’in döviz rezervleri nasıl yükselecek? Merkez Bankası’nın 10 Şubat’ta 92,8 milyar dolar olan brüt döviz rezervi, 17 Şubat itibarıyla 89,05 milyar dolara gerilemiş. Bu rakam son beş yılın en düşük seviyesi. Bu azalmaya doları durdurmanın yanı sıra dış borç ödemelerini neden olduğu söylenebilir ama gelecekte yerine tekrar koyulabilecek mi? Bu gidişle en büyük döviz talepçisi Merkez Bankası olacak

Enflasyon, faiz, işsizlikte, çift haneli günler nasıl aşılacak?. Bazı sektörlerdeki vergi indirimlerinin kalkınca ne olacak? Yine durgunluk söylemleri mi başlayacak?
Özetle iç ve dış siyasette, ekonomide birbirine bağlı yüzlerce başlık uzun vade belirsiz, önümüzde duruyor. İyi olur inşallah diyelim.

FACEBOOK YORUMLARI