Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş, Suriye’ye kara harekatı tartışmalarına ilişkin, “Şu anda alınmış bir karar yok. Uluslararası camianın da üzerinde ittifak ettiği bir karar yok. Sürekli görüşmeler yapılıyor” dedi.
“SÜPER LİG’İN ŞAMPİYONU AK PARTİ OLDU”
TBMM’de kaydını yaptıran Kurtulmuş, “Tabiri caizse 1 Kasım seçimleri Süper Lig’di. Süper Lig’in şampiyonu AK Parti oldu. Şimdi bundan sonra TBMM milli takımdır” dedi.
Basın mensuplarının AB İlerleme Raporu’nda medya ve yargı bağımsızlığı konusunda yer alan ifadeleri hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, “Zaman zaman AB’nin raporlarında Türkiye’ye karşı taraflı olarak ifade edilen bazı cümlelerden birisi olarak bunları görüyoruz. Ve asla kabul etmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla bu raporda yer alan cümleleri aynen iade ediyoruz, bu cümleleri kabul etmemiz bu cümleleri iyi niyetle söylenmiş sözler olarak kabul etmemiz mümkün değildir” yanıtını verdi.
“Suriye’ye bir kara harekatı tartışılıyor, ne diyorsunuz?” sorusuna da Kurtulmuş, “Suriye’de teröre karşı bütün uluslararası camianın ortak bir eylem planı içerisinde bulunması gerekiyor. Kara harekatı meselesi ise  bunun sadece bu karar alındıktan sonra yani ortak bir terörü bitirme sonlandırma noktasında bir  karar aldıktan sonra bütünleşik bir planın parçası olarak uygulanırsa bir anlam ifade eder yoksa Suriye’de bu anlamda herhangi bir şekilde atılacak adım Suriye’deki kaosu daha da  derinleştirebilir bunun için bizim öncelikli hedefimiz Suriye’de uluslararası camianın başından beri bizim de ifade ettiğimiz tezlere yaklaşması ve Suriye’de terörü sona erdirecek  adımları atabilmesi” dedi.
“ULUSLARARASI CAMİANIN DA ÜZERİNDE İTTİFAK ETTİĞİ BİR KARAR YOK”
“Yani alınmış bir karar yok mu diyorsunuz?” sorusuna da Kurtulmuş, “Hayır, şu anda alınmış bir karar yok. Uluslararası camianın da üzerinde ittifak ettiği bir karar yok. Sürekli görüşmeler yapılıyor. Türkiye’nin görüşlerine başta uzak duran ülkelerin zaman içerisinde Türkiye’nin görüşlerine çok yakınlaştığını görüyoruz” dedi.