Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa’da sorunun “iç sınırlarda kaldırılan denetimin dış sınırlarda artırılmaması” olduğunu bildirdi ve bu nedenle “göçte anahtar ülke” Türkiye ile işbirliği yapmak zorunda olduklarını bildirdi.

Steinmeier, Frankfurter Allgemeine gazetesinin sorularını cevapladı. Almanya’da göçmenler konusunda çıtanın en üst noktasının ne olduğuna ilişkin soruya Steinmeier,

“Almanya’ya her yıl bir milyon göçmenin entegrasyonunu sağlamayız. Sayı bir yerde durmalı. Ancak bunun basit bir çözümü yok. Kaçışların sebeplerini ortadan kaldırmak için ciddi anlamda ulusal ve Avrupa çapında gayrete ihtiyaç var. Buna göçmenlerin geri dönmesi ve AB dış sınırlarının korunması için diğer ülkelerle anlaşmalar da dahil. Bu çerçevede AB Komisyonu bizim de güçlü bir şekilde desteklediğiniz güzel öneriler ortaya koydu. Türkiye ile anlaşmalar da göçmen akınını idare etmenin önemli unsurlarından”

dedi.

-TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ ZORUNLU-

Schengen uygulaması ve Avrupa’nın içi serbest dolaşımın hala korunup korunmayacağına ilişkin soruya Steinmeier, “Dış sınırları etkin biçimde güçlendirdiğimiz takdirde iç sınırlarımızı manasız kılabiliriz. Sorunumuz, içi sınırlarımızda kontrolü; dış sınırlarımızdaki kontrolü artırmadan kaldırmamız. Bunu şimdi göçte anahtar ülkeyle yani Türkiye ile işbirliği içinde yapmak zorundayız” dedi.