Faruk Gökyurt
Ankara- Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan duayen spor adamı Yücel Seçkiner Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in futbol takımlarında yabancı futbolcu sayısının düşürülmesi konusunda, “sporunda milli olması lazım” dedi.

35 kez Atletizm Milli Takımında yer alan Seçkiner 22 branşta hakemlik ve antrenörlük belgesi aldı. Seçkiner, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, Güreş Federasyonu Başkanlığı gibi görevlerde başarıyla yer alan Seçkiner Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı da yaptı.
Türk futbolunun lokomotifi olarak tabir ettiği üç büyük futbol kulübünün statlarının kendilerine verilmesi kararına imza atan Seçkiner Ankara’nın önemli kulüplerinden olan ve süper ligin yapı taşlarından Gençlerbirliği’nin de altyapı ve tesis sorunlarını çözdüğünü vurguladı.
Hayatını Türk sporuna adamış ve büyük başarılara imza atmış olan Yücel Seçkiner son günlerde gündeme gelen yabancı oyuncu kısıtlaması için şunları söyledi, “Ben yabancı oyuncuya karşı değilim ama Türk futbolunun gelişmesi için yerli oyunculara önem verilmeli.
Yabancı oyuncular takımlarımıza büyük değerler katıyor bunu kimse inkâr edemez. Ama öncelik milli futbolcularda olması gerekli böyle giderse yarın bir gün antrenörler Milli Takımda oynayacak oyuncu bulamayacaklar. Kendi özüne döneceksin sporunda milli olması lazım ’’ diye konuştu.

Yücel Seçkiner sporda yabancı kontenjanlarının azalması gerektiğini söyledi

Seçkiner’’ Ben hayatımda spora siyaseti sokmadım. Sporda siyasetin yeri yoktur çünkü spor kardeşliktir dostluktur’’ dedi.
Yaşamından sporu ve sporcuyu hiç eksik etmeyen Seçkiner birçok madalya ve ödül alırken Türk sporuna büyük katkılarda bulundu. Seçkiner’in bütün tecrübesini ve bilgisini yansıtan ‘’ Atletizmi Yaşatanlar’’ ve ‘’ Sporda Genel Bilgiler’’ adında iki kitabı var.