Trabzon Avni Aker Stadı’nda hakemin dövülmesi her yönden utanç verici bir olay. İnşallah üzeri fanatik bir taraftarın kişisel çılgınlığı diye kapatılmaz.

++
Aslında bu olay bağıra bağıra geldi:
-2013-2014 sezonunda aynı statta Trabzonspor-Fenerbahçe maçında sahaya yabancı maddeler atıldı, bu yüzden maç tatil edildi ama Trabzonspor’a caydırıcı bir ceza verilmedi.
-4 Nisan 2015’te Rize’den Trabzon’a gitmekte olan Fenerbahçe otobüsüne silahlı saldırı yapıldı. Bu olayın üstüne de kararlı biçimde gidilmedi.
-29 Ekim 2015’te Trabzonspor-Gaziantepspor maçından sonra hakemler stattan çıkamadı, tam 4 saat soyunma odasında mahsur kaldı. Trabzonspor yine küçük bir cezayla kurtuldu.
-21 Şubat 2016’da Trabzonspor-Galatasaray maçında 4 Trabzonsporlu oyuncu kırmızı kart gördü. Bunun üzerine Trabzonsporlu oyuncu Salih Dursun hakeme kırmızı kart gösterdi. Bu hareket de gereken cezayı almadı.
++
Peki, bunca olaya karşın Trabzonspor’a neden gerekli cezalar verilemiyor?
Spor yazarı bir arkadaşımla konuyu tartışırken şu değerlendirmeyi yaptı:
“Trabzon, Ak Parti’nin kalelerinden biri… Nitekim son seçimde ilin 6 milletvekilliğinden 5’ini Ak Parti kazandı.
İlin milletvekillerinden Süleyman Soylu halen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürütüyor.
Ak Partililer Trabzonlu seçmenin gözünde Trabzonspor’un çok değerli olduğunu bildikleri için kavga da çıksa, silahlar da patlasa Trabzonspor’a fazla ceza verilmesini istemiyorlar.
Futbol Federasyonu da durumdan vazife çıkararak Trabzonspor’un üstüne gidemiyor.
Yani spora siyaset girdiği için taşlar yerinden oynadı ve bir türlü düzelmiyor.
Bana öyle geliyor ki Trabzon Avni Aker Stadı’nda yaşanan olaylar Ak Parti’nin pek de güçlü olmadığı bir ilde olsaydı verilen cezalar çok daha ağır ve caydırıcı olurdu.”
++
İlginç bir değerlendirme.
Ama herhalde yabana atılır gibi değil.
Türkiye’de spor-siyaset ilişkisini yeniden gözden geçirmek gerekiyor.