Almanya Federal Meclisi’nin “Ermeni soykırımı” tasarısını oylayacağı 2 Haziran tarihi yaklaşırken gerilim artıyor. Türk derneklerince dün Berlin’de düzenlenen protesto yürüyüşü, Alman medyasında geniş yer aldı.

Berlin’de 20 kadar Türk derneğince düzenlenen protesto gösterisine, Brüksel ve Türkiye’den çok sayıda Türk vatandaşının katıldığına dikkat çeken Dwelle, katılımcıların “Bundestag yetkili değildir. Parlamentolar mahkeme değildir, milletvekilleri yargıç değildir” ve “AİHM kararına (15 Ekim 2015) saygıya davet ediyoruz” sloganlarıyla yürüdüğünü anlattı. Gösteriye katılan Türk derneği başkanlarının tepkilerine yer verilen haberde, “Soykırım tasarısına en büyük desteğin Türk seçmenin oy verdiği Yeşiller ve SPD’den geldiği, Türk toplumunun bu partilere cevabını gelecek seçimlerde en sert biçimde vereceği” yorumları da yansıtıldı.

-“OKULLARDA SORUN YARATACAK”-

DWelle, Almanya’daki Türklere tasarıya ilişkin düşüncelerini de sorarken, “Alman Parlamentosu’nun alacağı bu yöndeki bir kararın toplumsal barışa ve huzura zarar vereceği görüşündeler” denilen haberde, şunlar kaydedildi:

“Berlin’de yaşayan Fatma Özgen özellikle okullarda söz konusu kararın sorunlar yaratacağını belirterek, ‘Karar okul kitaplarına geçecek. O zaman çocuklarımız tarih derslerinde gerçekliği tartışmalı bu olayı, Türklerin yaptığı bir soykırım şeklinde öğrenecekler. İtirazlar olacak, mahkemelere gidilecek ve gençlerimiz kendilerini bu toplumun bir parçası değil, ayrılan bir parçası olarak hissedecek’ şeklinde konuştu.”

-DER TAGESSPİEGEL: “MİLLETVEKİLLERİNE BASKI YAPILIYOR”-

Öte yandan Der Tagesspiegel gazetesi, Türk kökenli grupların Federal Meclis’in Ermeni soykırım kararına karşı mobilize olduklarını belirterek, bu çerçevede federal milletvekillerine “baskı yapıldığını” öne sürdü. Tasarının çıkmasına destek veren Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’in sosyal medya üzerinden “tehdit ve hakaret”e maruz kaldığını yazan gazete, ayrıca Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in “Protestolar ve kampanyalar büyük ölçüde Erdoğan hükümeti tarafından destekleniyor, değilse de yönetiliyor” iddiasını da sayfalarına taşıdı.

-BERLİNER MORGENPOST: “HUZUR BOZULACAĞI UYARISI YAPILDI”-

Berlin’de yayımlanan Berliner Morgenpost gazetesi de, protestocu grupların, Almanya’nın alacağı soykırım kararının “Almanya’da yaşayan Türk ve Almanların ortak yaşamlarında huzuru bozacağı” uyarısında bulunduğunu yazdı.

Gazete, Ermeni örgütlerin, Alman vekillere Türk derneklerinin kararı durdurmaya yönelik argüman ve taleplerine “boyun eğmeme” çağrısı yaptıklarını da belirtti.