Sosyal medyayı 7’den 70’e hemen hemen hepimiz bir şekilde kullanıyoruz. Gerçekten de sosyal medya biz istesek de istemesek te yaşantımızın bir parçası haline geldi. Nerede olursak olalım, sosyal medya bize sevdiklerimizle istediğimiz zaman iletişim kurma özgürlüğü veriyor vermesine ama birçok sorunu da beraberinde getiriyor

. Kaspersky Lab tarafından Türkiye’yi kapsayacak şekilde yapılan yeni bir araştırma bu özgürlüğün bir bedelinin olduğunu ortaya koyuyor. Kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki sosyal medyanın gerçek hayattaki ilişkilerimizi nasıl tehdit ettiğinin farkına bile varamıyoruz
. Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırma, insanların üçte birinin sevdikleriyle daha az yüz yüze iletişim kurduğunu ve ebeveynlerin %17’sinin sosyal medyada uygunsuz durumlarda görülmeleri sebebiyle çocuklarıyla olan ilişkilerinin zarar gördüğünü itiraf ettiklerini gözler önüne seriyor.
Sosyal medyaya kendini kaptıran insanlar aileleriyle sorunlar yaşamaya başlıyor. Arkadaşları ile aralarına mesafeler giriyor.

Ülkemizdeki insanların önemli bir kısmı sosyal medya yoluyla görüşüp iletişim kurabildiği için artık ebeveynleri (%32), çocukları (%22), eşleri (%21) ve arkadaşları (%39) ile günlük hayatta daha az iletişim kurduklarını itiraf ediyor.

Sosyal medyanın iletişim kanallarını kolaylaştırmaya, zaman dilimlerini ve mesafe engellerini aşmaya yardımcı olmasına rağmen, insanları her zaman mutlu etmediğini de ortaya koyuyor. İlişkileri zorlayabiliyor, aynı zamanda sürekli başkalarının hayatlarıyla kıyaslattığı için insanlara kendilerini kötü hissettiriyor.
Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırmada, İnsanların kendilerinin veya diğer kişilerin alkollü, müstehcen ve benzeri, uygunsuz sayılabilecek fotoğraflarını daha çok “beğenilmek” için paylaşma eğilimi, sosyal medyanın çevrimdışı ilişkilere zarar verebileceğinin açık bir kanıtı olarak yorumlanıyor. Fakat normalde ebeveynlerden çocuklarının internet ortamındaki davranışlarını onaylamamalarını bekleyebilecekken, çoğu zaman bu durumun tam tersiyle karşılaşabiliyoruz. Ebeveynlerin beşte birinden fazlası, çocuklarının kendilerini sosyal medyada uygunsuz sayılabilecek durumlarda görmesi üzerine, onlarla olan ilişkilerinin kötüleştiğini itiraf ediyor. Buna karşılık, anne-babaların sadece %12’si çocuklarının sosyal medyadaki davranışlarından rahatsız olduklarını söylüyor. Buna ek olarak, insanların %14’ü, sosyal medyada uygunsuz bir durumda görüldükleri için eşleri veya sevgilileriyle olan ilişkilerinin zarar gördüğünü belirtiyor.
Bana göre sosyal medya farklı şehirlerde ve ülkelerde yaşayan insanlar için bir fırsat ama yüz yüze iletişim en iyisi ve en yerinde olanı. Sosyal medyayı kullanırken bu ayrıntıları da gözden kaçırmamamız gerektiği kanaatindeyim.